Ringlink 2.1 - en to fr translation catalogue (350 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Powered by
fr: Conçu par

en: Enter password!
fr: Entrez un Mot de Passe

en: Incorrect password, please try again.
fr: Mot de Passe INVALIDE veuillez recommencer.

en: Admin password
fr: Mot de Passe Administrateur

en: Login succeeded
fr: Connecté avec Succès

en: Log in
fr: Login

en: Master admin
fr: Super Admin

en: Reset stats
fr: Réinitialiser les Stats

en: New ring
fr: Nouvelle Ring

en: Ring admin
fr: Administration Ring

en: Stats reset.
fr: Réinitialisation des Stats.

en: File permissions for the data directory was updated, as well.
fr: Le CHMOD du répertoire DATA a été mis à jour

en: The ring %s was successfully created.
fr: La Ring %s a été créee avec Succès.

en: Add new ring
fr: Ajouter Ring

en: Switch to the ring admin menu
fr: Passer en super Admin

en: Ring ID
fr: ID de la Ring

en: Switch
fr: Permutter

en: Select ring ID!
fr: Sélectionnez une ID

en: Separator
fr: Séparateur

en: comma
fr: virgule

en: whitespace
fr: espace

en: newline
fr: nouvelle ligne

en: Show addresses
fr: Afficher adresse

en: Remove
fr: Effacer

en: Ring removed
fr: Ring Effacée

en: The ring was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
fr: La Ring n'a pas été Effacée,
    Car la case d'Effacement n'est pas Cochée

en: Cancel
fr: Annuler

en: Error! You must provide a site ID.
fr: Erreur! Vous devez spécifier un ID de site

en: Ring homepage
fr: Page d'Accueil de la Ring

en: %s is configured so that the &quot;Add new ring&quot; feature
    is not publicly available. You may want to contact
    the administrator to ask for a new ring to be created.
fr: %s est configuré de maniere que la fontion
    Ajouter Nouvelle Ring n'est plus disponible

en: Administrator name:
fr: Nom Administrateur

en: Ringmaster name:
fr: Nom Responsable Ring

en: Add new site
fr: Ajouter Nouveau site

en: Get form
fr: Optenir Formulaire

en: Ring title
fr: Titre de la Ring

en: max %d characters
fr: Max %d caractères

en: Ring homepage URL
fr: URL Ring

en: Password
fr: Mot de Passe

en: Ringmaster name
fr: Nom Responsable Ring

en: Ringmaster email
fr: Email Responsable Ring

en: Allow site additions
fr: Autoriser l'Ajout de Sites

en: Language
fr: Langue

en: Hide HTML code URL
fr: Cacher URL code HTML

en: Submit
fr: Ok

en: Reset
fr: Effacer

en: Customize appearance
fr: Personnaliser Apparence

en: Ring logo
fr: Logo de la Ring

en: Image URL
fr: URL de l'Image

en: Image width
fr: Largeur de l'Image

en: Image height
fr: Hauteur de l'Image

en: Ring colors
fr: Couleurs de la Ring

en: Body background
fr: Couleur fond d'écran

en: Table background
fr: Couleur fond Tableau

en: Normal text
fr: Texte normal

en: Emphasized text
fr: Texte Important

en: Error text
fr: Texte d'Erreur

en: Links
fr: Liens

en: Visited links
fr: Liens visités

en: Get default colors
fr: Couleurs par Défaut

en: Listpage size
fr: Taille de la page de Liste

en: Max number of sites per listpage
fr: Nb Max de sites par page

en: You must enter Ring title.
fr: Vous devez entrer un titre de Ring

en: You must enter Description.
fr: Vous devez entrer une Description

en: You must enter Ring homepage URL.
fr: Vous devez entrer l'URL du Site de la Ring

en: Ring homepage URL is not correctly filled.
fr: URL du site de la Ring Invalide

en: You must enter Ring ID.
fr: Vous devez entrer l'ID de la Ring

en: Ring ID shall consist of letters and digits only.
fr: l'ID de la Ring doit uniquement comprendre des chiffres et des lettres

en: Ring ID %s exists already. Choose another ring ID.
fr: l'ID de Ring %s existe déjà. Veuillez choisir une autre ID.

en: You must enter Password.
fr: Vous devez entrer un Mot de Passe

en: Password must not contain spaces.
fr: Le mot de passe ne doit pas contenir de Mot de Passe

en: Password contains forbidden characters.
fr: Le Mot de Passe contient des caracteres interdis

en: You must enter Ringmaster name.
fr: Vous devez entrer le nom du responsable de la Ring

en: You must enter Ringmaster email.
fr: Vous devez entrer l'Email du responsable de la Ring

en: Ringmaster email is not correctly filled.
fr: Email du responsable invalide

en: Ring logo URL is not correctly filled.
fr: URL du Logo invalide

en: Logo width shall consist of digits only.
fr: La largeur du logo ne doit pas contenir d'espace.

en: Logo width must not exceed 250 pixels.
fr: la largeur du logo ne doit etre supérieure a 250 pixels

en: Logo height shall consist of digits only.
fr: La longueur ne doit pas contenir d'espace

en: Logo height must not exceed 150 pixels.
fr: la longueur ne doit etre supérieure a 250 pixels

en: The body background field is empty.
fr: la couleur de fond d'ecran est vide.

en: Body background is not correctly filled.
fr: la couleur de fond d'ecran est Invalide

en: The table background field is empty.
fr: la couleur de fond de tableau est vide

en: Table background is not correctly filled.
fr: la couleur de fond de tableau est Invalide

en: The normal text color field is empty.
fr: la case du texte normal est vide

en: Normal text color is not correctly filled.
fr: la case du texte normal est invalide

en: The emphasized text color field is empty.
fr: La case du Texte important est vide

en: Emphasized text color is not correctly filled.
fr: La case du Texte important est invalide.

en: The error text color field is empty.
fr: La case du Texte d'erreur est vide

en: Error text color is not correctly filled.
fr: La case du Texte d'erreur est invalide

en: The links color field is empty.
fr: La couleur des liens est vide

en: Links color is not correctly filled.
fr: La couleur des liens est invalide

en: The visited links color field is empty.
fr: La couleur des liens visités est vide

en: Visited links color is not correctly filled.
fr: La couleur des liens visités est invalide

en: The following info was registered:
fr: Le compte suivant a été enregistré:

en: Ring title:
fr: Titre de la Ring:

en: Ring homepage URL:
fr: URL de la Ring :

en: Ring ID:
fr: ID de la Ring:

en: Password:
fr: Mot de Passe:

en: Ringmaster email:
fr: Email Propriétaire:

en: Enjoy your new ring!
fr: Vous avez maintenant votre Ring

en: New ring registered
fr: Nouvelle Ring enregistrée

en: Active sites
fr: Sites Actifs

en: Inactive sites
fr: Sites Inactifs

en: Check sites
fr: Vérifier Sites

en: Reorder sites
fr: Remise en ordre des Sites

en: Send email
fr: Envoyer Email

en: Edit ring
fr: Editer Ring

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Remove ring
fr: Effacer Ring

en: New site
fr: Nouveau Site

en: Site admin
fr: Admin des Sites

en: Appearance
fr: Aparence

en: HTML code
fr: Code HTML

en: Add page
fr: Page d'Ajout

en: Add mail
fr: Email d'Ajout

en: Code page
fr: Page de Code

en: Ring customization
fr: Personnalisation Ring

en: Switch to the site admin menu
fr: Passer au menu d'Admin du Site.

en: Site ID
fr: ID du Site

en: This is what your logo looks like:
fr: Voici à quoi ressemble votre Logo:

en: Next
fr: Suivant

en: Random
fr: Hasard

en: List
fr: Liste

en: Customize HTML code
fr: Personnaliser Code HTML

en: These are substitutes that can be used
    in the customized code:
fr: Voici ce que vous pouver ajouter
    dans le Code:

en: Site title
fr: Titre du Site

en: The site's webmaster name
fr: Nom du Webmaster du Site

en: The site's webmaster email
fr: Email du Webmaster du Site

en: Available navigation options
fr: Options de Navigation disponibles

en: Included in the default code
fr: Inclus dans le Code par défaut

en: Extra options included in the Ringlink distribution
fr: Options supplémentaires disponibles

en: Get default code
fr: Code par défaut

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Save current code
fr: Sauvegarder Code

en: The site %s was successfully submitted.
fr: Le site %s a été enregistré

en: The information below will be
    emailed to %s as well.
fr: Les informations suivantes seront 
    envoyées par mail à %s

en: If you want to edit your site info, go to
    %s.
fr: Si vous voulez modifier vos infos :
    %s

en: Note that your site is not active yet.
    The next step is to insert the prescribed
    piece of HTML code. Get it from the email
    message or by clicking the &quot;Get code&quot;
    button from %s. You are expected to
    copy the code and paste it on %s.
fr: Notez que votre Site n'est pas encore activé, il vous reste a insérer
    le code HTML recu par mail, sur votre site

en: ring homepage
fr: Page d'Accueil de la ring

en: Please notify me when you have ensured
    that your site is in compliance with the
    rules stated at the %s.
    If everything is ok, your site will be
    activated within a few days.
fr: Veuillez me contacter lorsque vous aurez
    inscris le code HTML sur votre site
    Votre site sera alors validé sous 24h.

en: Customize add page
fr: Personnalisation page d'Ajout

en: You can customize the resulting page that appears
    after a new site has been added.
fr: Vous pouvez personnaliser le résultat qui s'affiche
    après qu'un nouveau site ai été enregistré

en: ring ID:
fr: ID de la Ring

en: Thank you for your interest in the webring %s!
    Your site was successfully submitted, and the following
    information was registered:
fr: Merci de votre interêt pour la Ring %s!
    Votre site a bien été enregistré et nous avons les 
    Informations suivantes:

en: Site title:
fr: Titre du Site:

en: Site ID:
fr: ID du Site

en: Site entry URL:
fr: URL du Site

en: HTML code URL:
fr: URL du Code HTML sur le Site

en: Webmaster name:
fr: Nom du Webmaster:

en: Webmaster email:
fr: Email du Webmaster:

en: Keywords:
fr: Mots Clés

en: If you want to edit your site info, go to %s
fr: Si vous voulez modifier vos Informations : %s

en: Note that your site is not active yet. The next step is to
    insert the following piece of HTML code:
fr: Notez que votre site n'est pas encore activé. la prochaine étape
    est d'insérer le Code HTML :

en: You are expected to copy the code and paste it on %s
    (You may be required to do some editing; check it out at
    the ring homepage %s.)
fr: Vous devez copier coller ce code sur %s

en: Please notify me when you have ensured that your site is in
    compliance with the rules stated at %s.
    If everything is ok, your site will be activated within a
    few days.
fr: Veuillez me contacter lorsque vous aurez
    inséré le Code HTML.

en: Customize add mail
fr: Personnaliser Email d'Ajout

en: You can customize the email message that is sent to the webmaster
    after a new site has been added.
fr: Vous pouvez personnaliser le mail envoyé au Wqebmaster
    après l'ajout d'un nouveau Site

en: Get default text
fr: Texte par défaut

en: Save current text
fr: Sauvegarder

en: This is the piece of HTML code that you
    are expected to copy and paste on %s. The code is customized to
    fit your site, but there may still be
    requirements at the %s to edit
    the code.
fr: C'est le Code HTML que vous
    devez copier coller sur %s.

en: Customize &quot;Get code&quot; page
fr: Personnaliser Page du Code HTML

en: You can customize the introduction text on the page where
    webmasters can get the HTML code.
fr: Vous pouvez personnaliser le texte d'introduction sur la page où
    les Webmasters récupèrent le Code HTML

en: Deactivate
fr: Désactivé

en: Activate
fr: Activer

en: Complete site info
fr: Informations sur le Site

en: Sites per page
fr: Sites par Page

en: Begin list with
fr: Commencer liste avec

en: Site order #
fr: Ordre du Site #

en: or
fr: ou

en: Show list
fr: Afficher liste

en: Site %d - %d of %d
fr: sites %d - %d de %d

en: Previous %d sites
fr: %d sites précédents

en: Next %d sites
fr: %d sites suivants

en: Last updated:
fr: Dernière mise à jour le

en: Edit
fr: Editer

en: There are no sites in this ring.
fr: Il n'y a pas de site dans cette Ring.

en: Notify the ringmaster?
fr: Notifier le Propriétaire de la Ring ?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Are you sure you want to remove this ring,
    including all the sites in it?
fr: êtes vous sûr de vouloir effacer cette Ring ?,
    incluant tous les sites qui la composent ?

en: I am sure.
fr: Je suis Sûr.

en: Your ring %s has been removed from %s.
fr: Votre Ring %s a été effacée de %s.

en: There are no Ringlink links in the customized HTML code.
fr: Il n'y a aucun code de la Ring dans le Code HTML.

en: You must enter the order number of the first site to be checked.
fr: Vous devez entrer le N° du premier site à Ajouter.

en: The site order number must be a number between 1 and %d.
fr: Le N° du site doit être compris entre 1 et %d.

en: By clicking the button below, you make Ringlink check the
    validity of sites in the ring. When checking active sites, those
    sites which fail the check are listed, while those sites which
    pass are listed as well when checking inactive sites.
fr: En cliquant sur le Bouton ci dessous
    Tous les sites seront vérifiés et ceux qui sont invalide ou ne contiennent pas le code
    seront listés sur cette page

en: A site can fail the check because 1) the server is down or
    2) the URL is not valid or 3) the HTML code is not correct.
fr:  Un site peut etre bloqué par la vérification car: 1) le Serveur est Inaccessibleo
    2) l'URL est INVALIDE ou 3) Le code HTML n'est pas valide ou présent

en: Check those Ringlink links that<br />are included in
    the customized<br />HTML code
fr: Vérifiez ces codes qui sont
    inclus dans le<br />Code HTML.

en: Check selected links
fr: Vérifier les Liens sélectionnés

en: Previous
fr: Précédent

en: Next 5
fr: 5 Suivants

en: Previous 5
fr: 5 Précédents

en: Try to connect to a server<br />for max %s seconds
fr: Delai de Connection Max sur le site : %s secondes

en: Check all active sites
fr: Vérifier tous les Sites Actifs

en: Check max %s sites
fr: Vérifier au Maximum %s sites

en: For a large ring it takes several<br />
    minutes to accomplish this procedure.
fr: Pour une grosse Ring, cela peut prendre plusieurs
    minutes pour accomplir cette Procédure

en: starting by site order #
fr: Commencement par le site #

en: Check inactive sites
fr: Vérifier liens Inactifs

en: Check now
fr: Vérifier Maintenant

en: Next-link missing or incorrect
fr: Lien SUIVANT manquant ou Invalide

en: Random-link missing or incorrect
fr: Lien HASARD manquant ou Invalide

en: List-link missing or incorrect
fr: Lien LISTE manquant ou Invalide

en: Home-link missing or incorrect
fr: Lien ACCUEIL manquant ou Invalide

en: Previous-link missing or incorrect
fr: Lien PRECEDENT manquant ou Invalide

en: Next 5-link missing or incorrect
fr: Lien 5 SUIVANTS manquant ou Invalide

en: Previous 5-link missing or incorrect
fr: Lien 5 PRECEDENTS manquant ou Invalide

en: Couldn't read %s
fr: Impossible de Lire %s

en: Site entry URL
fr: URL du Site

en: Couldn't read HTML code URL
fr: Impossible de lire l'URL du Code HTML

en: HTML code URL
fr: URL du Code HTML

en: All %d active sites passed the check.
fr: Tous les %d sites actifs ont été vérifiés.

en: All %d inactive sites were checked.
fr: Tous les %d sites inactifs ont été vérifiés.

en: The active sites with order number %d - %d
    passed the check.
fr: Les Sites actifs %d à %d
    ont été vérifiés.

en: Close this window
fr: Fermer cette Fenêtre

en: It might be a good idea to save this page
    temporarily on the hard disk.
fr: Il est préférable de sauvegarder
    temporairement cette page sur votre Ordi.

en: All %d active sites were checked.
fr: Tous les %d sites actifs ont été vérifiés

en: The active sites with order number %d - %d
    were checked.
fr: Les sites Actifs %d à %d
    ont été vérifiés.

en: site
fr: Site

en: 2 sites
fr: 2 Sites

en: %d sites
fr: %d Sites

en: The following %s passed the check:
fr: le(s) %s ont été vérifiés:

en: Details
fr: Détails

en: View the actual server responses for those sites
    below where the checker either couldn't read the
    URL or one or more link failed.
fr: Voici les différents sites en erreur
    soit le Serveur ne peut pas lire l'URL ou un ou plusieurs
    liens sont Invalides

en: The following %s failed the check:
fr: les %s suivants ont echoués aux vérifications:

en: timeout
fr: Délai

en: bad hostname
fr: Mauvais Nom de Domaine

en: couldn't connect to server
fr: Impossible de se connecter au Serveur

en: Sites reordered
fr: Sites remis en Ordre

en: Execution error! Please try again.
fr: Erreur d'éxécution! Veuillez recommencer.

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Sort by site title
fr: Classés par titre des Sites

en: Reorder
fr: Remettre en ordre

en: Display a list with the webmasters' email addresses.
    The list can be copied and pasted into your email client.
fr: Affichage d'une liste avec les Emails des Webmasters.
    La liste peut etre copiée collée dans votre logiciel de Courrier

en: Include
fr: Inclure

en: All sites
fr: Tous les sites

en: Ring updated
fr: Ring mise à jour

en: Customization values updated
fr: Personnalisation mise à jour

en: HTML code updated
fr: Code HTML mis a jour

en: The page, that appears after a new site
    has been added, was updated.
fr: la page affichée après l'ajout d'un nouveau site
    a été mise à jour

en: The email message, that is sent to the webmaster
    after a new site has been added, was updated.
fr: L'Email envoyé au Webmaster apres l'ajout de son site
    a été mis à jour

en: The introduction text on the &quot;Get code&quot; page was updated.
fr: L'Introduction de la page de Code HTML a été mis à jour.

en: The site %s was successfully created.
fr: Le site %s a été crée.

en: No site has been added to this ring yet.
fr: Aucun site actuellement dans cette Ring.

en: Enter site ID!
fr: Entre un ID de Site

en: Can't find entered site ID in ring, please try again.
fr: ID de Site ou de Ring Invalide, veuillez Recommencer

en: The site %s was updated.
fr: Le site %s a été mis à jour.

en: Site updated
fr: Site mis à jour

en: Edit site
fr: Editer Site

en: Site removed
fr: Site Effacé

en: The site %s was removed.
fr: Le site %s a été Effacé

en: The site was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
fr: Le site n'a pas été effacé
    car la case n'était pas cochée

en: There are no active sites in this ring.
fr: Il n'y a pas de Site actif dans cette Ring.

en: Incorrect order number (shall be
    a number between 1 and %d).
fr:  Le N° d'Ordre doit etre compris entre 1 er %d)

en: Site ID %s is not active.
fr: Le Site %s n'est pas Actif.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
fr: Le site %s n'existe pas dans cette Ring.

en: There are no inactive sites in this ring.
fr: Il n'y a pas de site inactif dans cette Ring.

en: Site ID %s is active.
fr: Le site %s est activé

en: The site %s was activated.
fr: Le site %s a été activé

en: The site %s was deactivated.
fr: Le site %s a été désactivé

en: This is the registered password:
fr: Voici le Mot de Passe enregistré:

en: The password was sent, check your mail.
fr: Le Mot de Passe vous a été envoyé par Mail

en: Ring password
fr: Mot de Passe de la Ring

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    ringmaster email address for the selected ring.
fr: Vous avez oublié votre Mot de Passe ? cliquez ICI pour
    qu'il soit envoyé au responsable de la Ring

en: Send password
fr: Envoyer Mot de Passe

en: Select ring ID
fr: Selectionner ID de la Ring

en: No ring has been registered yet.
fr: Aucune Ring n'a encore été Enregistrée

en: Error! You must provide a ring ID.
fr: Erreur! Vous devez indiquer une ID de Ring

en: Error! Ring ID %s does not exist in %s.
fr: Erreur! L'ID de Ring %s n'existe pas sur %s

en: Site ID %s is not active. The list below
    starts with another, randomly chosen, site.
fr: Le site %s n'est pas actif. la liste suivant commence
    avec un autre site sélectionné au hasard.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
    The list below starts with a randomly chosen site.
fr: Le Site %s n'existe pas dans cette ring.
    la liste suivant commence avec un autre site sélectionné au hasard

en: %d sites out of %d
fr: %d sites sur %d

en: List active sites in %s
fr: Liste des Sites Actifs sur %s

en: List sites in %s
fr: Liste des Sites sur %s

en: German
fr: Allemand

en: English
fr: Anglais

en: Spanish
fr: Espagnol

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonnais

en: Dutch
fr: Hollandais

en: Russian
fr: Russer

en: Swedish
fr: Suedois

en: Turkish
fr: Turque

en: Chinese
fr: Chinois

en: Active
fr: Actif

en: Inactive
fr: Inactif

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Keywords
fr: Mots Clés

en: optional; max 150 characters
fr: Optionnel; Max 150 caractères

en: Name
fr: Nom

en: name of the site's webmaster
fr: Nom du Webmaster

en: email address of the site's webmaster
fr: Email du Webmaster

en: letters and/or digits
fr: lettres et / ou chiffres

en: leave blank if same as entry URL
fr: laisser blanc si identique a l'URL principale

en: Site URL
fr: URL du Site

en: You must enter Site title.
fr: Vous devez indiquer le titre du Site

en: You must enter Site entry URL.
fr: Vous devez indiquer l'URL du site

en: Site entry URL is not correctly filled.
fr: URL du Site invalide

en: HTML code URL is not correctly filled.
fr: l'URL du code HTML est incorrecte

en: You must enter Site ID.
fr: vous devez entrer un ID de Site

en: Site ID shall consist of letters and digits only.
fr: L'ID ne dois avoir que des Lettres et des Chiffres

en: Site ID %s exists already. Choose another site ID.
fr: L'ID %s existe déjà. Veuillez en choisir un autre.

en: You must enter webmaster name.
fr: Vous devez entrer le Nom du Webmaster

en: You must enter webmaster email.
fr: Vous devez entrer l'Email du Webmaster.

en: Webmaster email must not contain spaces.
fr: l'Email du Webmaster ne doit pas avoir d'Espaces.

en: Webmaster email is not correctly filled.
fr: Email du Webmaster INVALIDE.

en: You may enter one webmaster email only.
fr: vous ne devez indiquer qu'une Email du Webmaster.

en: New site registered
fr: Nouveau site Enregistré

en: Notify the webmaster of the status change:
fr: Notifier le Webmaster du changement de Status:

en: Send
fr: Envoyer

en: Message sent
fr: Message envoyé

en: No message was sent.
fr: Aucun message envoyé

en: Site ID %s activated
fr: le site %s a été activé

en: Your site %s has been approved and is now
    an active site in the webring %s.
fr: Votre site %s a été approuvé est fait maintenant
    parti de la Ring %s

en: Site ID %s deactivated
fr: Le Site %s a été désactivé

en: Your site %s at %s has been assigned the status
    &quot;Inactive&quot; in the webring %s. Please let
    me know if you don't understand the reason for it.
fr: Votre site %s sur %s a été désactivé
    Veuillez me contacter si vous avez des Questions.

en: Get code
fr: Obtenir Code

en: View stats
fr: Voir Stats

en: Remove site
fr: Enlever Site

en: To have the normal format back, click here:
fr: Pour avoir l'Affichage Normal cliquez ICI:

en: If you prefer to get the code as one single line, click here:
fr: Si vous préférez avoir le code sur une seule ligne, cliquez ICI

en: One line
fr: Une ligne

en: The code appears like this:
fr: Le code apparaît comme ca:

en: contributed
fr: Contribution

en: received
fr: reçu

en: This site has %s to the ring traffic with %s when visitors
    have clicked the links on the navigation panel for %s, and
    it has %s as a result of its membership in the ring.
fr: Ce site a eu %s cliques dont %s depuis vos pages
    et %s depuis les autres membres de la Ring.

en: April
fr: Avril

en: February
fr: Février

en: January
fr: Janvier

en: March
fr: Mars

en: August
fr: Aout

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: May
fr: Mai

en: December
fr: Décembre

en: November
fr: Novembre

en: October
fr: Octobre

en: September
fr: Septembre

en: %s hits since %d %s
fr: %s visites depuis %d %s

en: %s hits, or %s hits per day,
    since %s
fr: %s visites, ou %s par jour,
    depuis %s

en: %s hits, or %s hits per day,
    during the last 30 days
fr: %s visites, ou %s visites par jour,
    depuis les 30 derniers jours

en: Notify the webmaster?
fr: Notifier le Webmaster ?

en: Are you sure you want to remove this site?
fr: Êtes vous sûr de vouloir enlever ce site ?

en: Your site %s has been removed from the webring %s.
fr: Votre Site %s a été enlevé de la Ring%s

en: Site ID %s removed
fr: Le site %s a été enlevé

en: The site %s, site ID %s, has been
    removed from the webring %s.
fr: le site %s dant l'ID est %s, a été
    enlevé de la Ring %s

en: Site password
fr: Mot de Passe du Site

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    webmaster email address for the entered site.
fr: Vous avez oublié votre Mot de Passe ? Cliquez ICI pour qu'il soit envoyé
    sur l'Email du Webmaster du Site

en: The site was not removed, since the checkbox below wasn't checked.
fr: Le site n'a pas été enlevé, car la case n'était pas cochée.
