Ringlink 2.5 - en to nl translation catalogue (404 entries)

en: The Ringlink Webring Directory is a global
    directory, currently maintained by Debby Turner,
    one of the Ringlink developers. All submissions are
    validated before the rings appear in the actual
    directory. Certain kinds of rings, such as rings
    promoting adult or pornographic content or illegal
    activities, won't be accepted for listing.
nl: De Ringlink Webring Directorie is een wereldwijde
    Directorie, momenteel onderhouden door Debby Turner,
    een van de Ringlink ontwikkelaars, alle verzoeken worden
    gecontroleerd,voor dat de ring in de directorie
    word opgenomen. een Ring met pornografische of
    illegale inhoud, zal worden geweigerd.

en: Enter password!
nl: Wachtwoord invoeren!

en: Incorrect password, please try again.
nl: Verkeerd wachtwoord, Graag opnieuw.

en: Admin password
nl: Admin Wachtwoord

en: &quot;cookies&quot; must be enabled
nl: &quot;Cookies&quot; moet aan staan

en: Login succeeded
nl: Login succesvol

en: Log in
nl: Login

en: Master admin
nl: Master Admin

en: Reset stats
nl: Stats Reset

en: New ring
nl: Nieuwe Ring

en: Ring admin
nl: Ring Admin

en: Email RMs
nl: E-Mail RMs

en: This routine creates a backup file in the data
    directory with all the ring and site data.
nl: Dit programma maakt een backup in de data
    Directory met alle ring en site data.

en: File system
nl: Bestands systeem

en: Create backup file
nl: Maak backup bestand

en: or
nl: of

en: The backup file %s was created and saved
    in the data directory. Store it safely!
nl: Het backup bestand %s is gemaakt en bewaart
    in de data directory. bewaar dit goed!

en: Important!
nl: Belangrijk!

en: If downloading the file to the hard disk,
    you must transfer it in <b>binary mode</b>,
    or else you may not be able to use it.
nl: Als U dit bestand download naar de harde schijf,
    moet U dit doen in de <b>Binary Mode</b>,
    het is anders onbruikbaar.

en: Couldn't create backup file.
nl: Kon geen backup bestand maken.

en: Upload your backup file to the data
    directory, and click the button.
nl: Upload U backup bestand naar de data
    Directory, en klik op de knop.

en: Restore now
nl:  Herstel nu

en: There are more than one backup file.
nl: Er zijn meer dan een backup bestanden.

en: Remove or rename the file(s) that
    shall not be restored, and try again.
nl: Verwijder of hernoem de bestanden die
    niet herstel moeten worden, en
    probeer nogmaals.

en: Couldn't find any backup file.
nl: Kon geen backup bestand vinden.

en: Done.
nl: Klaar

en: Please check that the data was
    successfully restored.
nl: Controleer A.U.B. of de data goed
    hersteld is.

en: Something went wrong.
nl: Er is iets fout gegaan.

en: Stats reset.
nl: Stats reset

en: File permissions for the data directory was updated, as well.
nl: Bestands permissies voor de data directory is ook bijgewerkt.

en: The ring %s was successfully created.
nl: De Ring %s is succesvol aangemaakt.

en: Directories
nl: Directory

en: You are encouraged to promote your ring
    by adding it to the %s.
nl: U word aangemoedigd Uw Ring te promoten
    door deze toe te voegen aan de  %s.

en: You may well use the %s button in %s.
nl: U kunt graag gebruikmaken van de %s Button in %s.

en: Add new ring
nl: Toevoegen nieuwe Ring

en: Switch to the ring admin menu
nl: Wissel naar de Ring Admin menu.

en: Switch
nl: Wisselen

en: Select ring ID!
nl: Kies Ring ID!

en: Display a list with the ringmasters' email addresses.
    The list can be copied and pasted into your email client.
nl: Toont een lijst met E-mail adressen van alle Webmasters.
    Deze lijst kan naar U E-mail programma worden gekopieerd.

en: Separator
nl: Scheidings teken

en: comma
nl: Komma

en: whitespace
nl: Spatie

en: newline
nl: Nieuwe regel

en: Show addresses
nl: Toon adressen

en: Remove
nl: Verwijder

en: Ring removed
nl: Ring verwijderd

en: The ring was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
nl: De Ring is niet verwijdert,
    De Checkbox was niet aangevinkt.

en: Cancel
nl: Afbreken

en: Error! You must provide a site ID.
nl: Fout! U moet een site ID ingeven.

en: Ring homepage
nl: Ring Homepage

en: homepage
nl: Homepage

en: Powered by
nl: Powerd by

en: %s is configured so that the &quot;Add new ring&quot; feature
    is not publicly available. You may want to contact
    the administrator to ask for a new ring to be created.
nl: %s is zo geconfigureerd, dat de &quot;Nieuwe Ring; &quot; mogelijkheid
    niet voor het publiek aanwezig is. het moet aan de Administrator
    gevraagd worden, om een nieuwe ring aan te maken.

en: Administrator name:
nl: Naam Administrator:

en: Email:
nl: E-Mail:

en: You may well use the %s button.
nl: U kunt graag gebruikmaken van de %s Button.

en: %s is configured so that the &quot;Add new site&quot; feature
    is not publicly available. You may want to contact
    the ringmaster to ask for a new site to be created.
nl: %s is dusdanig geconfigureerd, dat de &quot;Nieuwe Site toevoegen&quot; Mogelijkheid
    Niet openbaar beschikbaar is. het moet aan de Administrator
    gevraagd worden, als er een nieuwe site geopent moet worden.

en: Ringmaster name:
nl: Ringmaster Naam:

en: Site admin
nl: Sites Admin

en: Add new site
nl: Nieuwe site toevoegen

en: Get form
nl: Haal formulier

en: Ring title
nl: Ring Titel

en: Description
nl: Beschrijving

en: max %d characters
nl: max %d karakters

en: Ring homepage URL
nl: Ring Homepage URL

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Do not use<br />a valuable<br />password.
nl: Gebruik geen <br />belangrijk<br />Wachtwoord

en: Ringmaster name
nl: Ringmaster Naam

en: Ringmaster email
nl: Ringmaster E-Mail

en: Allow site additions
nl: Toevoegen site toestaan

en: Language
nl: Taal

en: Hide HTML code URL
nl: Verberg HTML code URL

en: Submit
nl: Versturen

en: Reset
nl: Herstel

en: Customize appearance
nl: Bepaal uiterlijk

en: Ring logo
nl: Ring Logo

en: Image URL
nl: Afbeelding URL

en: Image width
nl: Afbeeldings breedte

en: pixels
nl: Pixels

en: Image height
nl: Afbeeldings hoogte

en: Ring colors
nl: Ring Kleuren

en: Body background
nl: Achtergrond

en: Table background
nl: Tabel achtergrond

en: Normal text
nl: Normale Tekst

en: Emphasized text
nl: Benadrukte Tekst

en: Error text
nl: Fout Tekst

en: Visited links
nl: Bezochte Links

en: Get default colors
nl: Haal standaard kleuren

en: You can use a background image instead of background color:
nl: U kunt een afbeelding gebruiken als achtergrond i.p.v. kleuren:

en: Listpage size
nl: Lijstpagina grote

en: Max number of sites per listpage
nl: Max. Aantal Sites per Lijst

en: You must enter Ring title.
nl: Geef een ring titel in.

en: You must enter Description.
nl: Geef een beschrijving in.

en: Too many characters in Description.
nl: Teveel tekens in de beschrijving.

en: You must enter Ring homepage URL.
nl: Geeft een Ring Homepage URL in.

en: Ring homepage URL is not correctly filled.
nl: Ring Homepage URL is niet correct ingegeven.

en: You must enter Ring ID.
nl: Geef een Ring ID in.

en: Ring ID shall consist of letters and digits only.
nl: De Ring ID mag alleen uit letters en cijfers bestaan.

en: Ring ID %s exists already. Choose another ring ID.
nl: Ring ID %s bestaat reeds. Geef een andere ring ID.

en: You must enter Password.
nl: U moet een wachtwoord invoeren.

en: Password must not contain spaces.
nl: Het wachtwoord mag geen spaties bevatten.

en: Password contains forbidden characters.
nl: Het wachtwoord bevat verboden tekens.

en: You must enter Ringmaster name.
nl: U moet een Ringmaster Naam invoeren.

en: You must enter Ringmaster email.
nl: U moet een Ringmaster E-Mail invoeren.

en: Ringmaster email is not correctly filled.
nl: Het Ringmaster E-Mail is niet correct ingevoerd.

en: Ring logo URL is not correctly filled.
nl: Ring Logo URL is niet correct ingevoerd.

en: Logo width shall consist of digits only.
nl: Logo breedte bestaat alleen uit getallen.

en: Logo width must not exceed 250 pixels.
nl: Logo breedte mag niet meer dan 250 pixels zijn.

en: Logo height shall consist of digits only.
nl: Logo hoogte bestaat alleen uit getallen.

en: Logo height must not exceed 150 pixels.
nl: Logo hoogte mag niet meer dan 150 Pixels zijn.

en: The body background field is empty.
nl: Het achtergrond veld is leeg.

en: Body background is not correctly filled.
nl: Het achtergrondveld is niet juist ingevuld.

en: The table background field is empty.
nl: Tabel achtergrond veld is leeg

en: Table background is not correctly filled.
nl: Tabel achtergrondveld is niet juist ingevuld.

en: The normal text color field is empty.
nl: Normale Tekst veld is leeg.

en: Normal text color is not correctly filled.
nl: Normale Tekst veld is niet juist ingevuld.

en: The emphasized text color field is empty.
nl: Benadrukte Tekst veld is leeg.

en: Emphasized text color is not correctly filled.
nl: Benadrukte Tekst veld is niet juist ingevuld.

en: The error text color field is empty.
nl: Fout Tekst veld is leeg.

en: Error text color is not correctly filled.
nl: Fout tekst veld is niet juist ingevuld.

en: The links color field is empty.
nl: Het Link kleur veld is leeg.

en: Links color is not correctly filled.
nl: Het link kleur veld is niet juist ingevuld.

en: The visited links color field is empty.
nl: Het bezochte link kleurveld is leeg.

en: Visited links color is not correctly filled.
nl: Het bezochte link kleurveld is niet juist ingevuld.

en: The following info was registered:
nl: De volgende info is geregistreerd:

en: Ring title:
nl: Ring Title:

en: Ring homepage URL:
nl: Ring Homepage URL

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Ringmaster email:
nl: Ringmaster E-Mail:

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Enjoy your new ring!
nl: Veel plezier met Uw nieuwe Ring!

en: New ring registered
nl: Nieuwe Ring geregistreerd

en: Active sites
nl: Aktieve Sites

en: Inactive sites
nl: Inaktieve Sites

en: Search sites
nl: zoek Sites

en: Check sites
nl: Controleer Sites

en: Reorder sites
nl: sorteer Sites

en: Send email
nl: Send E-Mail

en: Edit ring
nl: Wijzig Ring

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Backup ring
nl: Data zekeren

en: Remove ring
nl: Ring verwijderen

en: New site
nl: Nieuwe Site

en: Appearance
nl: Opmaak

en: HTML code
nl: HTML Code

en: Add page
nl: Toevoegen pagina

en: Add mail
nl: Toevoegen Mail

en: Code page
nl: Code pagina

en: Ring customization
nl: Ring aanpassingen

en: Switch to the site admin menu
nl: Wissel naar Sites Admin Menu

en: Site ID
nl: Sites ID

en: This is what your logo looks like:
nl: Dit is hoe Uw logo er uit ziet:

en: Next
nl: Volgende

en: Random
nl: Willekeurig

en: List
nl: Lijst

en: Customize HTML code
nl: Bewerk HTML Code

en: These are substitutes that can be used
    in the customized code:
nl: Deze Variabelen kunnen in de speciaal 
    Code gebruikt worden:

en: URL to folder with CGI files (%s etc.)
nl: URL naar directorie met de CGI bestanden

en: Site title
nl: Site Titel

en: The site's webmaster name
nl: De Site's Webmaster Naam

en: Note: Do not expose the webmaster's email address to
    &quot;spam&quot; by including it in the ring code.
nl: Noot: E-Mail adres van de webmaster niet zichtbaar aan
    &quot;spam&quot; door het in te voegen in de ring code.

en: Available navigation options
nl: Beschikbare Navigatie mogelijkheden

en: Included in the default code
nl: Ingesloten in de Standaardcode

en: Extra options included in the Ringlink distribution
nl: Extra Opties in deze Ringlink uitvoering

en: Get default code
nl: Standaardcode laden

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Save current code
nl: Bewaar huidige code

en: The site %s was successfully submitted.
nl: De Site %s is succesvol toegevoegd.

en: The information below will be
    emailed to %s as well.
nl: De onderstaande Informatie
    werd tevens per E-mail aan U gestuurd.

en: Edit site
nl: Bewerk Site

en: If you want to edit your site info,
    click the %s button.
nl: Als U Uw site wilt aanpassen,
    klik dan op deze knop %s

en: Note that your site is not active yet.
    The next step is to insert the prescribed
    piece of HTML code. Get it from the email
    message or by clicking the %s button. You are
    expected to copy the code and paste it on %s.
nl: Uw site is nog niet aktief.
    De volgende stap is de beschreven code
    In de HTML code van Uw pagina op te nemen
    Haal deze uit de E-mail of klik op de %s knop
    Er word van U verwacht deze code in te brengen in %s.

en: Get code
nl: Code Halen

en: ring homepage
nl: Ring homepage

en: Please notify me when you have ensured
    that your site is in compliance with the
    rules stated at the %s.
    If everything is ok, your site will be
    activated within a few days.
nl: Neem A.U.B. contact met mij, wanneer U
    Er zeker van bent dat Uw site overeenstemt met
    de regels die wij hebben aangegeven in de %s .
    Als alles in orde is, wordt Uw site binnen 
    enkele dagen geactiveerd.

en: Customize add page
nl: Toevoeg pagina aanpassen

en: You can customize the resulting page that appears
    after a new site has been added.
nl: U kunt de resultaat pagina aanpassen welke verschijnt
    na het toevoegen van een site.

en: ring ID:
nl: Ring ID

en: Thank you for your interest in the webring %s!
    Your site was successfully submitted, and the following
    information was registered:
nl: Dank U voor de interesse in de webring %s!
    Uw site is succesvol toegevoegd, en de volgende informatie
    is geregistreert:

en: Site title:
nl: Site titel

en: Site ID:
nl: Sites ID

en: Site entry URL:
nl: Sites ingangs URL:

en: HTML code URL:
nl: HTML Code URL:

en: Webmaster name:
nl: Webmaster Naam:

en: Webmaster email:
nl: Webmaster E-Mail:

en: Keywords:
nl: Sleutelwoorden:

en: If you want to edit your site info, go to %s
nl: Als U Uw site wilt aanpassen ga dan naar %s

en: Note that your site is not active yet. The next step is to
    insert the following piece of HTML code:
nl: Uw Site is nog niet aktief. U moet de volgende
    HTML-Code invoegen:

en: You are expected to copy the code and paste it on %s
    (You may be required to do some editing; check it out at
    the ring homepage %s.)
nl: Er wordt van U verwacht code in te plakken in %s 
    (U kunt deze eventueel aanpassen, kijk hiervoor op de Ring Homepage %s .)

en: Please notify me when you have ensured that your site is in
    compliance with the rules stated at %s.
    If everything is ok, your site will be activated within a
    few days.
nl: Neem A.U.B. contact met mij als U site in overeenstemming is
    met de regels welke aangegeven zijn op %s .
    Als alles in orde is wordt Uw site binnen enkele dagen 
    geactiveerd.

en: Customize add mail
nl: Aanpassen, toevoegen mail

en: You can customize the email message that is sent to the webmaster
    after a new site has been added.
nl: U kunt de email aanpassen die naar de webmasters van een nieuwe
    site wordt gestuurd.

en: Get default text
nl: Standaard tekst halen

en: Save current text
nl: Actuele Tekst opslaan

en: This is the piece of HTML code that you
    are expected to copy and paste on %s. The code is customized to
    fit your site, but there may still be
    requirements at the %s to edit
    the code.
nl: Dit is de HTML code, die U op Uw
    Site %s in moet voegen. De Code is aangepast op Uw Site
    Maar kan mogelijk zijn dat U ze moet aanpassen %s.

en: Customize &quot;Get code&quot; page
nl: &quot;Bewerken &quot; Haal code &quot; pagina

en: You can customize the introduction text on the page where
    webmasters can get the HTML code.
nl: U kunt de introductie tekst aanpassen op de pagina waar
    Webmaster de HTML Code Krijgen.

en: Deactivate
nl: Deaktiveren

en: Activate
nl: Aktiveren

en: Complete site info
nl: Komplete Site informatie

en: Sites per page
nl: Sites per pagina

en: Begin list with
nl: Begin lijst met

en: Site order #
nl: Site volgorde #

en: Show list
nl: Toon lijst

en: Site %d - %d of %d
nl: Site %d - %d van %d

en: Previous %d sites
nl: Vorige %d Sites

en: Next %d sites
nl: Volgende %d Sites

en: Last updated:
nl: Laatste updated:

en: Edit
nl: Wijzigen

en: There are no sites in this ring.
nl: Er zijn geen sites in deze ring.

en: Enter a string to search for!
nl: Geef een zoek opdracht in !

en: No sites were found containing: %s
nl: Geen sites gevonden met: %s

en: Search for:
nl: Zoeken naar:

en: Search
nl: Zoeken

en: Notify the ringmaster?
nl: Ringmaster melden?

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Neen.

en: Are you sure you want to remove this ring,
    including all the sites in it?
nl: Weet U zeker dat U deze ring wilt verwijderen,
    inclusief alle sites daarin?

en: I am sure.
nl: Ik weet het zeker.

en: Your ring %s has been removed from %s.
nl: Uw Ring %s is verwijdert van %s .

en: There are no Ringlink links in the customized HTML code.
nl: Er zijn geen Ringlink links in de aangepaste HTML code.

en: You must enter the order number of the first site to be checked.
nl: U moet het volg nummer ingeven van de eerste site  voor de controle

en: The site order number must be a number between 1 and %d.
nl: het Site volgnummer moet tussen de 1 en  %d liggen.

en: By clicking the button below, you make Ringlink check the
    validity of sites in the ring. When checking active sites, those
    sites which fail the check are listed, while those sites which
    pass are listed as well when checking inactive sites.
nl: Door op onderstaande knop te klikken, start U de controle
    van Ringlink, welke de Sites op echtheid van ringcode beproeft.
    Sites die niet voldoen, komen op een lijst te staan.
    Van Sites die voldoen aan de code, krijgt U ook in een lijst.

en: A site can fail the check because 1) the server is down or
    2) the URL is not valid or 3) the HTML code is not correct.
nl: Een Site kan niet voldoen door  1) de server is niet bereikbaar
    2) de URL klopt niet, of 3) de HTML-Code is niet correct.

en: Check those Ringlink links that<br />are included in
    the customized<br />HTML code
nl: Controleer de Ringlink links die <br />zijn opgenomen in
    de aangepaste<br />HTML code.

en: Check selected links
nl: Controleer geselecteerde links

en: Previous
nl: Vorige

en: Next 5
nl: Volgende 5

en: Previous 5
nl: Vorige 5

en: Stats
nl: Statistieken

en: Try to connect to a server<br />for max %s seconds
nl: Probeer te verbinden met een server<br />voor max %s Seconden

en: Check all active sites
nl: Controleer alle aktieve Sites

en: Check max %s sites
nl: Controleer max %s Sites

en: For a large ring it takes several<br />
    minutes to accomplish this procedure.
nl: Bij een grote ring duurt het<br />
    meerdere minuten voor het klaar is.

en: starting by site order #
nl: Begin volgens de Site nummering #

en: Check inactive sites
nl: Controleer inactieve Sites

en: Check now
nl: Controleer nu

en: Next-link missing or incorrect
nl: Volgende-link is fout of niet gevonden

en: Random-link missing or incorrect
nl: Willekeurige-link is fout of niet gevonden

en: List-link missing or incorrect
nl: Lijst-Link is fout of niet gevonden

en: Home-link missing or incorrect
nl: Home-Link is fout of niet gevonden

en: Previous-link missing or incorrect
nl: Vorige-Link is fout of niet gevonden

en: Next 5-link missing or incorrect
nl: Volgende 5-Link is fout of niet gevonden

en: Previous 5-link missing or incorrect
nl: Vorige 5-Link is fout of niet gevonden

en: Stats-link missing or incorrect
nl: Statistieken-link is fout of niet gevonden

en: Couldn't read %s
nl: Kon %s niet lezen

en: Site entry URL
nl: Sites ingangs URL

en: Couldn't read HTML code URL
nl: Kon HTML Code URL niet lezen

en: HTML code URL
nl: HTML Code URL

en: All %d active sites passed the check.
nl: Alle %d aktieve Sites worden getest.

en: All %d inactive sites were checked.
nl: Alle %d inaktieve Sites worden getest.

en: The active sites with order number %d - %d
    passed the check.
nl: De aktieve Sites met het Nummer %d - %d
    werden goed bevonden.

en: Close this window
nl: Dit venster sluiten

en: It might be a good idea to save this page
    temporarily on the hard disk.
nl: Het kan een goed idee zijn deze pagina,
    tijdelijk op de harde schijf te bewaren.

en: All %d active sites were checked.
nl: Alle aktieve %d Sites worden getest.

en: The active sites with order number %d - %d
    were checked.
nl: De aktieve Sites met het Nummer %d - %d
    werden getest.

en: site
nl: Site

en: 2 sites
nl: 2 Sites

en: %d sites
nl: %d Sites

en: The following %s passed the check:
nl: De volgende %s werden goed gekeurd:

en: View the actual server responses for those sites
    below where the checker either couldn't read the
    URL or one or more link failed.
nl: Bekijk de actueele server reactie van deze Sites
    hier onder waar de controle een URL niet kon lezen,
    of meerdere links waren fout.

en: The following %s failed the check:
nl: De volgende %s waren niet goed:

en: timeout
nl: Pauze

en: bad hostname
nl: Verkeerde Hostnaam

en: couldn't connect to server
nl: Kon geen verbinding krijgen met Server

en: Sites reordered
nl: Sites opnieuw gesorteert

en: Execution error! Please try again.
nl: Uitvoer fout!  Probeer opnieuw.

en: Random order
nl: Willekeurige volgorde

en: Sort by site title
nl: Volgorde naar Site Titel

en: Reorder
nl: Her sorteren

en: Display a list with the webmasters' email addresses.
    The list can be copied and pasted into your email client.
nl: Toont een lijst met de Webmaster E-Mail Adressen.
    Deze Lijst kan in Uw E-Mail Programma gekopieerd worden.

en: Include
nl: Inclusief

en: All sites
nl: Alle Sites

en: This routine lets you download a compressed file with
    the current ring data. By means of the file, the ring
    can be easily restored on some other Ringlink system.
nl: Deze routine laat U een gecomprimeerd bestand downloaden
    met de huidige Ring data. Doormiddel van dit bestand
    kan de Ring makkelijk geplaatst worden op een ander System.

en: Get file
nl: Haal bestand

en: %s below facilitates %s over Ringlink webrings,
    by taking you to a partly pre-filled add form.
nl: %s Hieronder faciliteiten %s van Ringlink Webrings,
    door te nemen naar een gedeeltelijk ingevuld formulier.

en: Each submit button
nl: Ieder Zend Knop

en: The submit button
nl: De verstuur knop

en: submissions to web directories
nl: Aanmeldingen bij Web Directories

en: a submission to our web directory
nl: een Aanmelding bij onze Web Directorie

en: Ring updated
nl: Ring aktualiseren

en: Customization values updated
nl: Persoonlijke waarde updated

en: HTML code updated
nl: HTML Code aktualiseren

en: The page, that appears after a new site
    has been added, was updated.
nl: De Pagina die verschijnt na dat een nieuwe Site
     is toegevoegd, is bijgewerkt.

en: The email message, that is sent to the webmaster
    after a new site has been added, was updated.
nl: Het E-Mail Bericht, dat word verzonden aan een webmaster
     na toevoeging van een nieuwe Site, is bijgewerkt.

en: The introduction text on the &quot;Get code&quot; page was updated.
nl: De Introductie tekst op de &quot;Haal code&quot; Pagina is bijgewerkt.

en: The site %s was successfully created.
nl: De Site %s is succesvol aangemaakt.

en: No site has been added to this ring yet.
nl: Er is nog geen Site in deze Ring toegevoegd.

en: Enter site ID!
nl: Site ID ingeven!

en: Can't find entered site ID in ring, please try again.
nl: Kan Site ID in de Ring niet vinden, probeer nogmaals.

en: The site %s was updated.
nl: De Site %s is bijgewerkt.

en: Site updated
nl: Site bijwerken.

en: Site removed
nl: Site Verwijderd

en: The site %s was removed.
nl: De Site %s is verwijderd.

en: The site was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
nl: De Site is niet verwijderd,
    daar de Checkbox niet aan geklikt was.

en: There are no active sites in this ring.
nl: Er zijn geen aktieve Sites in deze Ring.

en: Incorrect order number (shall be
    a number between 1 and %d).
nl: Verkeerd volgnummer (moet
    een getal tussen 1 en %d zijn).

en: Site ID %s is not active.
nl: Site ID %s is niet aktief.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
nl: De Sites ID %s bestaat in deze Ring niet.

en: There are no inactive sites in this ring.
nl: Er zijn geen inaktieve Sites in deze Ring.

en: Site ID %s is active.
nl: Site ID %s is aktief.

en: The site %s was activated.
nl: De Site %s is geactiveerd.

en: The site %s was deactivated.
nl: De Site %s is gedeaktiveerd.

en: This is the registered password:
nl: Dit is het geregistreerde wachtwoord:

en: The password was sent, check your mail.
nl: Het wachtwoord is verzonden, controleer Uw E-mail.

en: Ring password
nl: Ring Wachtwoord

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    ringmaster email address for the selected ring.
nl: Wachtwoord vergeten?  klik hieronder voor toezending aan
    Ringmaster E-Mail adres van geselecteerde ring.

en: Send password
nl: Zend Wachtwoord

en: Select ring ID
nl: Selecteer Ring ID

en: No ring has been registered yet.
nl: Er is nog geen Ring geregistreerd.

en: Unfortunately this routine isn't available
    because of insufficient software.
nl: Jammerlijk is deze functie niet beschikbaar
    door niet toereikende software.

en: Email sending has been disabled.
nl: Verzending van E-Mails is gedeaktiveerd.

en: No message was sent.
nl: Geen bericht is verzonden.

en: Error! You must provide a ring ID.
nl: Fout! U moet een Ring ID ingeven.

en: Error! Ring ID %s does not exist in %s.
nl: Fouy! Ring ID %s bestaat niet in %s.

en: The statistics function has not
    been activated on this system.
nl: De statistiek funktie is niet
    geaktiveerd op dit systeem

en: No summary statistics is available
    for this ring yet.
nl: nog geen totaal statistieken voor
    handen voor deze ring

en: The &quot;offset&quot; argument shall consist of digits only.
    The list below starts with a randomly chosen site.
nl: Het &quot;offset&quot; Argument moet bestaan uit alleen getallen.
    De Lijst hieronder begint met een willekeurige Site.

en: Incorrect &quot;offset&quot; value. (Should have been a number between
    0 and %d.) The list below starts with a randomly chosen site.
nl: Fout &quot;offset&quot; Waarde. (moet een nummer zijn tussen 0 en
    %d .) De Lijst hieronder begint met een willekeurige Site.

en: Site ID %s is not active. The list below
    starts with another, randomly chosen, site.
nl: Site ID %s it niet aktief. De Lijst begint
    met een ander, willekeurig gekozen Site.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
    The list below starts with a randomly chosen site.
nl: Site ID %s bestaat niet in deze Ring.
    De Lijst begint met een willekeurige gekozen Site.

en: %d sites out of %d
nl: %d Site uit %d

en: 1 site
nl: 1 Site

en: Hits per site per day during
    a period of up to 30 days.
nl: Hitsper site per dag
    gedurende een periode tot 30 dagen

en: Generated
nl: Gegenereerd

en: Received
nl: Ontvangen

en: Average member site
nl: Gemiddelde leden site

en: Inactive or removed site
nl: Inaktieve of verwijderde Sites

en: List active sites in %s
nl: Lijst aktieve Sites in %s

en: List sites in %s
nl: Lijst van Sites in %s

en: German
nl: Deutsch

en: English
nl: Englisch

en: Spanish
nl: Spanisch

en: French
nl: Französisch

en: Italian
nl: Italienisch

en: Japanese
nl: Japanisch

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Russian
nl: Russisch

en: Swedish
nl: Schwedisch

en: Turkish
nl: Türkisch

en: Chinese
nl: Chinesich

en: Active
nl: Aktief

en: Inactive
nl: Inaktief

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Keywords
nl: Sleutelwoord

en: optional; max 150 characters
nl: Optioneel; max 150 karakters

en: Name
nl: Naam

en: name of the site's webmaster
nl: Site's Webmaster Naam

en: Email
nl: E-Mail

en: email address of the site's webmaster
nl: E-Mail Adres van Site Webmasters

en: letters and/or digits
nl: Letters en/of cijfers

en: leave blank if same as entry URL
nl: Laat blanco, indien hetzelfde als de URL

en: You must enter Site title.
nl: Uw moet een Site Titel ingeven.

en: You must enter Site entry URL.
nl: U moet een Site ingangs URL ingeven.

en: Site entry URL is not correctly filled.
nl: Site Ingangs URL is niet korrekt ingegeven.

en: HTML code URL is not correctly filled.
nl: HTML Code URL is niet korrekt ingegeven.

en: You must enter Site ID.
nl: U moet een Site ID ingeven.

en: Site ID shall consist of letters and digits only.
nl: Site ID moet bestaan uit alleen letters of cijfers.

en: Site ID %s exists already. Choose another site ID.
nl: Site ID %s bestaat reeds. Kies een andere.

en: You must enter webmaster name.
nl: U moet een Webmaster Naam ingeven.

en: You must enter webmaster email.
nl: U moet een Webmaster E-Mail ingeven.

en: Webmaster email must not contain spaces.
nl: Webmaster E-Mail mag geen spacie bevaten.

en: Webmaster email is not correctly filled.
nl: Webmaster E-Mail is niet korrekt ingegeven.

en: You may enter one webmaster email only.
nl: U mag maar een Webmaster E-Mail ingeven.

en: New site registered
nl: Nieuwe Site geregistreerd.

en: Site ID %s changed
nl: Site ID %s gewijzigd

en: The webmaster of site ID %s has
    registered the following new info:
nl: De Webmaster van de Site ID %s heeft
    de volgende nieuwe info ingevoerd:

en: Notify the webmaster of the status change:
nl: Meld de Webmamster van de gewijzigd status:

en: Send
nl: Zenden

en: Message sent
nl: Bericht verzonden

en: Site ID %s activated
nl: Site ID %s geactiveerd

en: Your site %s has been approved and is now
    an active site in the webring %s.
nl: Uw Site %s is goedgekeurd en is nu
    een aktieve site in de webring %s.

en: Site ID %s deactivated
nl: Site ID %s gedeaktiveerd

en: Your site %s at %s has been assigned the status
    &quot;Inactive&quot; in the webring %s. Please let
    me know if you don't understand the reason for it.
nl: Uw Site %s bij %s heeft de volgende status gekregen
    &quot;Inactief&quot; in de webring %s Laat ons A.U.B.
    weten als U niet begrijpt waarom.

en: View stats
nl: Bekijk statistieken

en: Remove site
nl: Verwijder Site

en: To have the normal format back, click here:
nl: Om het normale Format te behouden, hier klikken:

en: Normal
nl: Normaal

en: If you prefer to get the code as one single line, click here:
nl: Als U liever de code in een regel heeft, hier kliken:

en: One line
nl: Een regel

en: The code appears like this:
nl: De Code verschijnt als volgt:

en: contributed
nl: Bijgedragen

en: received
nl: ontvangen

en: This site has %s to the ring traffic with %s when visitors
    have clicked the links on the navigation panel for %s, and
    it has %s as a result of its membership in the ring.
nl: Deze Site heeft %s tot het ring verkeer met %s als bezoekers
    hebben geklikt op de links in het navigatie paneel voor %s en
    heeft %s als resultaat van het lidmaatschap van de Ring.

en: February
nl: Februari

en: January
nl: Januari

en: March
nl: Maart

en: August
nl: Augustus

en: July
nl: Juli

en: June
nl: Juni

en: May
nl: Mei

en: October
nl: Oktober

en: %s hits today
nl: %s hits vandaag

en: %s hits, or %s hits per day,
    since %s
nl: %s Hits, of %s Hits per dag,
    sinds %s

en: %s hits, or %s hits per day,
    during the last 30 days
nl: %s Hits, of %s hits per dag,
    over de laatste 30 dagen

en: Notify the webmaster?
nl: Webmaster melden?

en: Are you sure you want to remove this site?
nl: Weet U zeker dat U de Site wilt verwijderen?

en: Your site %s has been removed from the webring %s.
nl: Uw Site %s is verwijdert uit de Webring %s.

en: Site ID %s removed
nl: Site ID %s verwijdert

en: The site %s, site ID %s, has been
    removed from the webring %s.
nl: Deze Site %s, Sites ID %s, is
    verwijdert uit de Webring %s.

en: Site password
nl: Site wachtwoord

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    webmaster email address for the entered site.
nl: Wachtwoord vergeten? Klik hieronder om het toe te zenden aan
    webmaster E-Mail van de Site.

en: The site was not removed, since the checkbox below wasn't checked.
nl: De Site is niet verwijdert, daar de Checkbox niet geactiveerd was.
