Ringlink 3.2 - en to sv translation catalogue (412 entries)

en: The Ringlink Webring Directory is a global directory,
    maintained by the Ringlink developers. All submissions
    are validated before the rings appear in the actual
    directory. Certain kinds of rings, such as rings
    promoting adult or pornographic content or illegal
    activities, won't be accepted for listing.
sv: Ringlink Webring Directory är en global katalog, som
    sköts av personerna i Ringlink's utvecklingsteam. En prövning
    av om det finns några hinder för registrering görs innan
    ringen syns i själva katalogen. Vissa typer av ringar, såsom
    ringar som stödjer pornografisk information eller
    olagliga aktiviteter, accepteras inte för registrering.

en: Enter password!
sv: Ange lösenord!

en: Incorrect password, please try again.
sv: Felaktigt lösenord, försök igen.

en: Login
sv: Inloggning

en: Admin password
sv: Systemlösenord

en: &quot;cookies&quot; must be enabled
sv: &quot;cookies&quot; måste vara på

en: Login succeeded
sv: Inloggningen lyckades

en: Log in
sv: Logga in

en: Master admin
sv: Systemadmin.

en: Reset stats
sv: Återställ stats

en: New ring
sv: Ny ring

en: Ring admin
sv: Ringadmin.

en: Email RMs
sv: Eposta RMs

en: Backup data
sv: Säk.kopiera

en: Restore data
sv: Återskapa data

en: This routine creates a backup file in the data
    directory with all the ring and site data.
sv: Rutinen skapar en backup-fil i data-katalogen
    med all ring- och sajt-information.

en: File system
sv: Filsystem

en: Create backup file
sv: Skapa säkerhetskopia

en: or
sv: eller

en: The backup file %s was created and saved
    in the data directory. Store it safely!
sv: Backup-filen %s har skapats och sparats
    i data-katalogen. Förvara den säkert!

en: Important!
sv: Viktigt!

en: If downloading the file to the hard disk,
    you must transfer it in <b>binary mode</b>,
    or else you may not be able to use it.
sv: Nedladdning av filen till hårddisken
    måste ske genom s.k. <b>binär filöverföring</b>.
    Annars riskerar du att filen blir obrukbar.

en: Couldn't create backup file.
sv: Kunde inte skapa backup-filen.

en: Upload your backup file to the data
    directory, and click the button.
sv: Ladda upp din backup-fil till data-katalogen,
    och klicka på knappen.

en: Restore now
sv: Återskapa nu

en: There are more than one backup file.
sv: Det finns mer än en backup-fil.

en: Remove or rename the file(s) that
    shall not be restored, and try again.
sv: Radera eller namnändra filen/filerna som
    inte skall återskapas, och försök igen.

en: Couldn't find any backup file.
sv: Kunde inte hitta någon backup-fil.

en: Done.
sv: Klart.

en: Please check that the data was
    successfully restored.
sv: Kontrollera att informationen blev
    korrekt återskapad.

en: Something went wrong.
sv: Något gick fel.

en: Stats reset.
sv: Statistiken återställdes.

en: File permissions for the data directory was updated, as well.
sv: Filåtkomster inom data-biblioteket uppdaterades också.

en: The ring %s was successfully created.
sv: Ringen %s har registrerats.

en: Add new ring
sv: Registrera ny ring

en: Switch to the ring admin menu
sv: Byt till ringadmin.-menyn

en: Ring ID
sv: Ring-ID

en: Switch
sv:  Byt

en: Select ring ID!
sv: Ange ring-ID!

en: Display a list with the ringmasters' email addresses.
    The list can be copied and pasted into your email client.
sv: Visa en lista med epostadresser till ringmasters.
    Listan kan kopieras och klistras in i ditt epostprogram.

en: Separator
sv: Särskiljare

en: comma
sv: komma

en: whitespace
sv: blanksteg

en: newline
sv: radbyte

en: Show addresses
sv: Visa adresser

en: Remove
sv: Ta bort

en: Ring removed
sv: Ring borttagen

en: The ring was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
sv: Ringen togs inte bort,
    eftersom rutan nedan inte var markerad.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Error! You must provide a site ID.
sv: Fel! Du måste ange en sajt-ID.

en: the administrator
sv: administratören

en: %s is configured so that the &quot;Add new ring&quot; feature
    is not publicly available. You may want to contact
    %s to ask for a new ring to be created.
sv: %s är inställd så att &quot;Registrera ny ring&quot;-funktionen
    inte är allmänt tillgänglig. Du kanske vill kontakta
    %s för att be om att en ny ring registreras.

en: the ringmaster
sv: ringmastern

en: %s is configured so that the &quot;Add new site&quot; feature
    is not publicly available. You may want to contact
    %s to ask for a new site to be created.
sv: %s är inställd så att &quot;Registrera ny sajt&quot;-funktionen
    inte är allmänt tillgänglig. Du kanske vill kontakta
    %s för att be om att en ny sajt registreras.

en: Site admin
sv: Sajtadmin.

en: Add new site
sv: Registrera ny sajt

en: Get form
sv: Hämta formulär

en: Created
sv: Startad

en: Ring title
sv: Ring-namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: max %d characters
sv: max %d tecken

en: Ring homepage URL
sv: Adress till ringen

en: Password
sv: Lösenord

en: Do not use<br />a valuable<br />password.
sv: Använd inte<br />något viktigt<br />lösenord.

en: Ringmaster name
sv: Ringmasterns namn

en: Ringmaster email
sv: Ringmasterns epost

en: Allow site additions
sv: Öppen registrering av nya sajter

en: Language
sv: Språk

en: Hide HTML code URL
sv: Göm adressen till HTML-koden

en: Submit
sv: Sänd

en: Reset
sv: Återställ

en: Customize appearance
sv: Anpassa utseende

en: Ring logo
sv: Ring-logo

en: Image URL
sv: Bildens adress

en: Image width
sv: Bildens bredd

en: pixels
sv: pixlar

en: Image height
sv: Bildens höjd

en: Ring colors
sv: Ring-färger

en: Body background
sv: Bakgrund

en: Table background
sv: Tabellbakgrund

en: Emphasized text
sv: Betonad text

en: Error text
sv: Text för felmeddelanden

en: Links
sv: Länkar

en: Visited links
sv: Besökta länkar

en: Get default colors
sv: Hämta originalfärger

en: You can use a background image instead of background color:
sv: Du kan använda en bakgrundsbild i stället för bakgrundsfärg:

en: Listpage size
sv: Listsidans storlek

en: Max number of sites per listpage
sv: Max antal sajter per listsida

en: You must enter Ring title.
sv: Du måste ange Ring-namn.

en: You must enter Description.
sv: Du måste ange Beskrivning.

en: Too many characters in Description.
sv: För många tecken i Beskrivning.

en: You must enter Ring homepage URL.
sv: Du måste ange Adress till ringen.

en: Ring homepage URL is not correctly filled.
sv: Adress till ringen är inte korrekt ifylld.

en: You must enter Ring ID.
sv: Du måste ange Ring-ID.

en: Ring ID shall consist of letters and digits only.
sv: Ring-ID skall bestå av endast bokstäver och siffror.

en: Ring ID %s exists already. Choose another ring ID.
sv: Ring-ID %s finns redan. Välj en annan ring-ID.

en: You must enter Password.
sv: Du måste ange lösenord.

en: Password must not contain spaces.
sv: Lösenord får inte innehålla blanksteg.

en: Password contains forbidden characters.
sv: Lösenordet innehåller otillåtna tecken.

en: You must enter Ringmaster name.
sv: Du måste ange Ringmasterns namn.

en: You must enter Ringmaster email.
sv: Du måste ange Ringmasterns epost.

en: Ringmaster email is not correctly filled.
sv: Ringmasterns epost är inte korrekt ifylld.

en: Ring logo URL is not correctly filled.
sv: Bildens adress är inte korrekt ifylld.

en: Logo width shall consist of digits only.
sv: Bildens bredd skall bestå av endast siffror.

en: Logo width must not exceed 250 pixels.
sv: Bildens bredd får inte överstiga 250 pixlar.

en: Logo height shall consist of digits only.
sv: Bildens höjd skall bestå av endast siffror.

en: Logo height must not exceed 150 pixels.
sv: Bildens höjd får inte överstiga 150 pixlar.

en: The body background field is empty.
sv: Bakgrunds-fältet är tomt.

en: Body background is not correctly filled.
sv: Bakgrund är inte korrekt ifylld.

en: The table background field is empty.
sv: Tabellbakgrunds-fältet är tomt.

en: Table background is not correctly filled.
sv: Tabellbakgrund är inte korrekt ifylld.

en: The normal text color field is empty.
sv: Färgfältet för normal text är tomt.

en: Normal text color is not correctly filled.
sv: Färg för normal text är inte korrekt ifylld.

en: The emphasized text color field is empty.
sv: Färgfältet för betonad text är tomt.

en: Emphasized text color is not correctly filled.
sv: Färg för betonad text är inte korrekt ifylld.

en: The error text color field is empty.
sv: Färgfältet för felmeddelande-text är tomt.

en: Error text color is not correctly filled.
sv: Färg för felmeddelande-text är inte korrekt ifylld.

en: The links color field is empty.
sv: Fältet för länkfärg är tomt.

en: Links color is not correctly filled.
sv: Länkfärg är inte korrekt ifylld.

en: The visited links color field is empty.
sv: Färgfältet för besökta länkar är tomt.

en: Visited links color is not correctly filled.
sv: Färg för besökta länkar är inte korrekt ifylld.

en: The following info was registered:
sv: Följande information registrerades:

en: Ring title:
sv: Ring-namn:

en: Ring homepage URL:
sv: Adress till ringen:

en: Ring ID:
sv: Ring-ID:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Ringmaster name:
sv: Ringmasterns namn:

en: Ringmaster email:
sv: Ringmasterns epost:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Enjoy your new ring!
sv: Mycket nöje med din nya ring!

en: New ring registered
sv: Ny ring registrerad

en: Active sites
sv: Aktiva sajter

en: Inactive sites
sv: Inaktiva sajter

en: Search sites
sv: Sök sajter

en: Check sites
sv: Checka sajter

en: Reorder sites
sv: Sortera om

en: Send email
sv: Skicka epost

en: Edit ring
sv: Editera ring

en: Customize
sv: Anpassa

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory
sv: Katalog

en: Backup ring
sv: Kopiera ring

en: Remove ring
sv: Ta bort ring

en: New site
sv: Ny sajt

en: Appearance
sv: Utseende

en: HTML code
sv: HTML-kod

en: Add page
sv: 'Ny sajt'-sida

en: Add mail
sv: 'Ny sajt'-epost

en: Code page
sv: Kod-sida

en: Ring customization
sv: Ringanpassningar

en: Switch to the site admin menu
sv: Byt till sajtadmin.-menyn

en: Site ID
sv: Sajt-ID

en: This is what your logo looks like:
sv: Så här ser din logo ut:

en: Next
sv: Nästa

en: Random
sv: Slump

en: List
sv: Lista

en: Customize HTML code
sv: Anpassa HTML-kod

en: These are substitutes that can be used
    in the customized code:
sv: Dessa ersättningssymboler kan användas
    i den anpassade koden:

en: URL to folder with CGI files (%s etc.)
sv: URL till katalog med CGI-filer (%s etc.)

en: Site title
sv: Sajt-namn

en: The site's webmaster name
sv: Sajtens webmaster-namn

en: Note: Do not expose the webmaster's email address to
    &quot;spam&quot; by including it in the ring code.
sv: Observera: Utsätt inte webmasterns epostadress för
    &quot;spam&quot; genom att inkludera den i ringkoden.

en: Available navigation options
sv: Tillgängliga navigeringsalternativ

en: Included in the default code
sv: Inkluderade i originalkoden

en: Extra options included in the Ringlink distribution
sv: Extra alternativ som distribueras med Ringlink

en: Get default code
sv: Hämta originalkod

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save current code
sv: Spara aktuell kod

en: The site %s was successfully submitted.
sv: Sajten %s har registrerats.

en: The information below will be
    emailed to %s as well.
sv: Nedanstående information skickas
    även med epost till %s.

en: Edit site
sv: Editera sajt

en: If you want to edit your site info,
    click the %s button.
sv: Om du vill editera din sajt-info,
    klicka på %s-knappen.

en: Note that your site is not active yet.
    The next step is to insert the prescribed
    piece of HTML code. Get it from the email
    message or by clicking the %s button. You are
    expected to copy the code and paste it on %s.
sv: Notera att din sajt inte är aktiv ännu.
    Nästa steg är att infoga den föreskrivna
    HTML-koden. Hämta den från epostmeddelandet
    eller genom att klicka på %s-knappen. Du
    skall kopiera koden och klistra in den på %s.

en: Get code
sv: Hämta kod

en: ring homepage
sv: ring-hemsidan

en: Please notify me when you have ensured
    that your site is in compliance with the
    rules stated at the %s.
    If everything is ok, your site will be
    activated within a few days.
sv: Meddela mig när du har förvissat dig om
    att din sajt uppfyller reglerna som
    anges på %s.
    Om allt är ok, kommer din sajt att
    aktiveras inom några dagar.

en: Customize add page
sv: Anpassa 'ny sajt'-sida

en: You can customize the resulting page that appears
    after a new site has been added.
sv: Du kan anpassa sidan som visas när en ny sajt har
    registrerats.

en: ring ID:
sv: ring-ID:

en: Thank you for your interest in the webring %s!
    Your site was successfully submitted, and the following
    information was registered:
sv: Tack för ditt intresse för webringen %s!
    Följande information om din sajt har registrerats:

en: Site title:
sv: Sajt-namn:

en: Site ID:
sv: Sajt-ID:

en: Site entry URL:
sv: Sajt-adress:

en: HTML code URL:
sv: HTML-kod adress:

en: Webmaster name:
sv: Webmasterns namn:

en: Webmaster email:
sv: Webmasterns epost:

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: If you want to edit your site info, go to %s
sv: Om du vill editera din sajt-info, gå till %s

en: Note that your site is not active yet. The next step is to
    insert the following piece of HTML code:
sv: Notera att din sajt inte är aktiv ännu. Nästa steg är att
    infoga följande HTML-kod:

en: You are expected to copy the code and paste it on %s
    (You may be required to do some editing; check it out at
    the ring homepage %s.)
sv: Du skall kopiera koden och klistra in den på %s
    (Du kan behöva editera koden något; kontrollera det på
    ringens hemsida %s.)

en: Please notify me when you have ensured that your site is in
    compliance with the rules stated at %s.
    If everything is ok, your site will be activated within a
    few days.
sv: Meddela mig när du har förvissat dig om att din sajt
    uppfyller reglerna som anges på %s.
    Om allt är ok, kommer din sajt att aktiveras inom några
    dagar.

en: Customize add mail
sv: Anpassa 'ny sajt'-epost

en: You can customize the email message that is sent to the webmaster
    after a new site has been added.
sv: Du kan anpassa epostmeddelandet som skickas till webmastern
    när en ny sajt har registrerats.

en: Get default text
sv: Hämta originaltext

en: Save current text
sv: Spara

en: This is the piece of HTML code that you
    are expected to copy and paste on %s. The code is customized to
    fit your site, but there may still be
    requirements at the %s to edit
    the code.
sv: Här är HTML-koden som du skall kopiera
    och klistra in på %s. Koden är anpassad för att
    passa din sajt, men det kan ändå finnas
    bestämmelser på %s om att
    editera koden.

en: Customize &quot;Get code&quot; page
sv: Anpassa &quot;Hämta kod&quot;-sidan

en: You can customize the introduction text on the page where
    webmasters can get the HTML code.
sv: Du kan anpassa den inledande texten på sidan där
    webmasters kan hämta HTML-koden.

en: Deactivate
sv: Deaktivera

en: Activate
sv: Aktivera

en: Complete site info
sv: Komplett sajt-info

en: Sites per page
sv: Sajter per sida

en: Begin list with
sv: Börja listan med

en: Site order #
sv: Ordningsnummer

en: Show list
sv: Visa lista

en: Site %d - %d of %d
sv: Sajt %d - %d av %d

en: Previous %d sites
sv: Tidigare %d sajter

en: Next %d sites
sv: Följande %d sajter

en: Last updated:
sv: Senast uppdaterad:

en: Edit
sv: Editera

en: There are no sites in this ring.
sv: Det finns inga sajter i den här ringen.

en: Enter a string to search for!
sv: Ange en sträng att söka efter!

en: No sites were found containing: %s
sv: Hittade inga sajter innehållande: %s

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search
sv:  Sök

en: Notify the ringmaster?
sv: Meddela ringmastern?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Are you sure you want to remove this ring,
    including all the sites in it?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här ringen,
    inklusive alla sajterna i den?

en: I am sure.
sv: Jag är säker.

en: Your ring %s has been removed from %s.
sv: Din ring %s har tagits bort från %s.

en: There are no Ringlink links in the customized HTML code.
sv: Det finns inga Ringlink-länkar i den anpassade HTML-koden.

en: You must enter the order number of the first site to be checked.
sv: Du måste ange ordningsnumret på den första sajten som skall checkas.

en: The site order number must be a number between 1 and %d.
sv: Ordningsnumret måste vara ett tal mellan 1 och %d.

en: By clicking the button below, you make Ringlink check the
    validity of sites in the ring. When checking active sites, those
    sites which fail the check are listed, while those sites which
    pass are listed as well when checking inactive sites.
sv: Om du klickar på knappen nedan, kontrollerar Ringlink giltigheten
    i ringens sajter. Vid kontroll av aktiva sajter, listas de sajter
    som inte klarar kontrollen, medan även de sajter som passerar
    kontrollen listas vid kontroll av inaktiva sajter.

en: A site can fail the check because 1) the server is down or
    2) the URL is not valid or 3) the HTML code is not correct.
sv: En sajt kan fallera på grund av att 1) servern är nere eller
    2) addressen är ogiltig eller 3) HTML-koden inte är korrekt.

en: Check those Ringlink links that<br />are included in
    the customized<br />HTML code
sv: Kontrollera de Ringlink-länkar<br />som ingår i
    den anpassade<br />HTML-koden

en: Check selected links
sv: Checka valda länkar

en: Previous
sv: Tidigare

en: Next 5
sv: Följande 5

en: Previous 5
sv: Tidigare 5

en: Home
sv: Hemsida

en: Try to connect to a server<br />for max %s seconds
sv: Försök kontakta en server<br />i max %s sekunder

en: Check all active sites
sv: Checka alla aktiva sajter

en: Check max %s sites
sv: Checka max %s sajter

en: For a large ring it takes several<br />
    minutes to accomplish this procedure.
sv: För en stor ring tar det flera<br />
    minuter att fullfölja denna rutin.

en: starting by site order #
sv: f o m ordningsnummer

en: Check inactive sites
sv: Checka inaktiva sajter

en: Check now
sv: Checka nu

en: Next-link missing or incorrect
sv: Nästa-länk saknas eller felaktig

en: Random-link missing or incorrect
sv: Slump-länk saknas eller felaktig

en: List-link missing or incorrect
sv: Lista-länk saknas eller felaktig

en: Home-link missing or incorrect
sv: Hemsida-länk saknas eller felaktig

en: Previous-link missing or incorrect
sv: Tidigare-länk saknas eller felaktig

en: Next 5-link missing or incorrect
sv: Följande 5-länk saknas eller felaktig

en: Previous 5-link missing or incorrect
sv: Tidigare 5-länk saknas eller felaktig

en: Search-link missing or incorrect
sv: Sök-länk saknas eller felaktig

en: Stats-link missing or incorrect
sv: Stats-länk saknas eller felaktig

en: Couldn't read %s
sv: Kunde inte läsa %s

en: Site entry URL
sv: Sajt-adress

en: URL
sv: adress

en: Couldn't read HTML code URL
sv: Kunde inte läsa HTML-kod adress

en: HTML code URL
sv: HTML-kod adress

en: All %d active sites passed the check.
sv: Alla %d aktiva sajter klarade kontrollen.

en: All %d inactive sites were checked.
sv: Alla %d inaktiva sajter kontrollerades.

en: The active sites with order number %d - %d
    passed the check.
sv: Aktiva sajter med ordningsnummer %d - %d
    klarade kontrollen.

en: Close this window
sv: Stäng det här fönstret

en: It might be a good idea to save this page
    temporarily on the hard disk.
sv: Det kan vara en god idé att spara den här
    sidan tillfälligt på hårddisken.

en: All %d active sites were checked.
sv: Alla %d aktiva sajter kontrollerades.

en: The active sites with order number %d - %d
    were checked.
sv: Aktiva sajter med ordningsnummer %d - %d
    kontrollerades.

en: site
sv: sajt

en: 2 sites
sv: 2 sajter

en: %d sites
sv: %d sajter

en: The following %s passed the check:
sv: Följande %s klarade kontrollen:

en: Details
sv: Detaljer

en: View the actual server responses for those sites
    below where the checker either couldn't read the
    URL or one or more link failed.
sv: Se de faktiska server-svaren för de sajter nedan
    där checkern antingen inte kunde läsa adressen
    eller en eller flera länkar fallerade.

en: The following %s failed the check:
sv: Följande %s klarade inte kontrollen:

en: bad hostname
sv: felaktigt hostnamn

en: couldn't connect to server
sv: fick inte kontakt med servern

en: Sites reordered
sv: Sajterna har sorterats om

en: Execution error! Please try again.
sv: Tekniskt fel! Försök igen.

en: Random order
sv: Slumpmässigt

en: Sort by site title
sv: Sortera på sajt-namn

en: Reorder
sv: Sortera om

en: Display a list with the webmasters' email addresses.
    The list can be copied and pasted into your email client.
sv: Visa en lista med epostadresser till webmasters.
    Listan kan kopieras och klistras in i ditt epostprogram.

en: Include
sv: Inkludera

en: All sites
sv: Alla sajter

en: This routine lets you download a compressed file with
    the current ring data. By means of the file, the ring
    can be easily restored on some other Ringlink system.
sv: Rutinen låter dig ladda ned en komprimerad fil med
    aktuella ring-data. Med hjälp av filen, kan ringen
    enkelt återskapas på något annat Ringlink-system.

en: Get file
sv: Hämta fil

en: %s below facilitates %s over Ringlink webrings,
    by taking you to a partly pre-filled add form.
sv: %s nedan underlättar %s över Ringlink webbringar,
    genom att ta dig till ett delvis ifyllt formulär.

en: Each submit button
sv: Respektive sänd-knapp

en: The submit button
sv: Sänd-knappen

en: submissions to web directories
sv: registreringar i webbkataloger

en: a submission to our web directory
sv: en registrering i vår webbkatalog

en: Ring updated
sv: Ringen har uppdaterats

en: Customization values updated
sv: Anpassningsinfo har uppdaterats

en: HTML code updated
sv: HTML-koden har uppdaterats

en: The page, that appears after a new site
    has been added, was updated.
sv: Sidan, som visas när en ny sajt
    har registrerats, har uppdaterats.

en: The email message, that is sent to the webmaster
    after a new site has been added, was updated.
sv: Epostmeddelandet, som skickas till webmastern
    när en ny sajt har registrerats, har uppdaterats.

en: The introduction text on the &quot;Get code&quot; page was updated.
sv: Den inledande texten på &quot;Hämta kod&quot;-sidan har uppdaterats.

en: The site %s was successfully created.
sv: Sajten %s har registrerats.

en: No site has been added to this ring yet.
sv: Ingen sajt har registrerats i den här ringen ännu.

en: Enter site ID!
sv: Ange sajt-ID!

en: Can't find entered site ID in ring, please try again.
sv: Kan inte hitta angiven sajt-ID i ringen, försök igen.

en: The site %s was updated.
sv: Sajten %s har uppdaterats.

en: Site updated
sv: Sajten uppdaterad

en: Site:
sv: Sajt:

en: Site removed
sv: Sajt borttagen

en: The site %s was removed.
sv: Sajten %s har tagits bort.

en: The site was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
sv: Sajten togs inte bort,
    eftersom rutan nedan inte var markerad.

en: There are no active sites in this ring.
sv: Det finns inga aktiva sajter i den här ringen.

en: Incorrect order number (shall be
    a number between 1 and %d).
sv: Felaktigt ordningsnummer (skall vara
    ett tal mellan 1 och %d).

en: Site ID %s is not active.
sv: Sajt-ID %s är inte aktiv.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
sv: Sajt-ID %s finns inte i den här ringen.

en: There are no inactive sites in this ring.
sv: Det finns inga inaktiva sajter i den här ringen.

en: Site ID %s is active.
sv: Sajt-ID %s är aktiv.

en: The site %s was activated.
sv: Sajten %s har aktiverats.

en: The site %s was deactivated.
sv: Sajten %s har deaktiverats.

en: This is the registered password:
sv: Här är det registrerade lösenordet:

en: The password was sent, check your mail.
sv: Lösenordet har skickats, kontrollera din epost.

en: Ring password
sv: Ringlösenord

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    ringmaster email address for the selected ring.
sv: Har du glömt lösenordet? Klicka nedan för att få det skickat till
    ringmasterns epostadress för den valda ringen.

en: Send password
sv: Skicka lösenord

en: Ring list
sv: Ringlista

en: 1 site
sv: 1 sajt

en: Rings with at least %s
sv: Ringar med minst %s

en: Select ring ID
sv: Välj ring-ID

en: No ring has been registered yet.
sv: Ingen ring har registrerats ännu.

en: Unfortunately this routine isn't available
    because of insufficient software.
sv: Tyvärr är denna rutin inte tillgänglig
    på grund av otillräcklig programvara.

en: Ring homepage
sv: Ringens hemsida

en: homepage
sv: hemsida

en: Email sending has been disabled.
sv: Epost-sändning är inte i bruk.

en: No message was sent.
sv: Inget meddelande skickades.

en: Previous %d rings
sv: Tidigare %d ringar

en: Next %d rings
sv: Följande %d ringar

en: %d rings out of %d
sv: %d av totalt %d ringar

en: 2 rings
sv: 2 ringar

en: %d rings
sv: %d ringar

en: Error! You must provide a ring ID.
sv: Fel! Du måste ange en ring-ID.

en: Error! Ring ID %s does not exist in %s.
sv: Fel! Ring-ID %s finns inte i %s.

en: The statistics function has not
    been activated on this system.
sv: Statistik-funktionen är inte
    aktiverad på här systemet.

en: No summary statistics is available
    for this ring yet.
sv: Någon sammanfattande statistik är inte
    tillgänglig ännu för den här ringen.

en: The &quot;offset&quot; argument shall consist of digits only.
    The list below starts with a randomly chosen site.
sv: &quot;offset&quot; skall bestå av endast siffror.
    Listan nedan börjar med en slumpmässigt vald sajt.

en: Incorrect &quot;offset&quot; value. (Should have been a number between
    0 and %d.) The list below starts with a randomly chosen site.
sv: Felaktigt &quot;offset&quot;-värde. (Skulle ha varit ett tal mellan
    0 och %d.) Listan nedan börjar med en slumpmässigt vald sajt.

en: Site ID %s is not active. The list below
    starts with another, randomly chosen, site.
sv: Sajt-ID %s är inte aktiv. Listan nedan
    börjar med en annan, slumpmässigt vald, sajt.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
    The list below starts with a randomly chosen site.
sv: Det finns ingen sajt-ID %s i denna ring.
    Listan nedan börjar med en slumpmässigt vald sajt.

en: %d sites out of %d
sv: %d av totalt %d sajter

en: Hits per site per day during
    a period of up to 30 days.
sv: Träffar per sajt per dag under
    en period om upp till 30 dagar.

en: Generated
sv: Genererade

en: Received
sv: Mottagna

en: Average member site
sv: Genomsnittlig medlems-sajt

en: Inactive or removed site
sv: Inaktiv eller borttagen sajt

en: List active sites in %s
sv: Lista aktiva sajter i %s

en: List sites in %s
sv: Lista sajter i %s

en: Danish
sv: Danska

en: German
sv: Tyska

en: English
sv: Engelska

en: Spanish
sv: Spanska

en: French
sv: Franska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Russian
sv: Ryska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: optional; max 150 characters
sv: frivillig uppgift; max 150 tecken

en: Name
sv: Namn

en: name of the site's webmaster
sv: namn på sajtens webmaster

en: Email
sv: Epost

en: email address of the site's webmaster
sv: epostadress till sajtens webmaster

en: letters and/or digits
sv: bokstäver och/eller siffror

en: leave blank if same as entry URL
sv: lämna blank om samma som sajt-adressen

en: Site URL
sv: Sajt-adress

en: You must enter Site title.
sv: Du måste ange Sajt-namn.

en: Too many characters in Keywords.
sv: För många tecken i Nyckelord.

en: You must enter Site entry URL.
sv: Du måste ange Sajt-adress.

en: Site entry URL is not correctly filled.
sv: Sajt-adress är inte korrekt ifylld.

en: HTML code URL is not correctly filled.
sv: HTML-kod adress är inte korrekt ifylld.

en: You must enter Site ID.
sv: Du måste ange Sajt-ID.

en: Site ID shall consist of letters and digits only.
sv: Sajt-ID skall bestå av endast bokstäver och siffror.

en: Site ID %s exists already. Choose another site ID.
sv: Sajt-ID %s finns redan. Välj en annan sajt-ID.

en: You must enter webmaster name.
sv: Du måste ange webmasterns namn.

en: You must enter webmaster email.
sv: Du måste ange webmasterns epost.

en: Webmaster email is not correctly filled.
sv: Webmasterns epost är inte korrekt ifylld.

en: New site registered
sv: Ny sajt registrerad

en: Site ID %s changed
sv: Sajt-ID %s ändrad

en: The webmaster of site ID %s has
    registered the following new info:
sv: Webmastern för sajt-ID %s har
    registrerat följande nya uppgifter:

en: Dear Ringmaster,
sv: Bäste/bästa ringmaster,

en: We would like to call your attention to the %s,
    a categorized web directory over Ringlink webrings.
sv: Vi vill fästa din uppmärksamhet på %s,
    en kategoriindelad webbkatalog över Ringlink webbringar.

en: If you want to submit your ring %s,
    the easiest way is to log in to %s
    and click the %s button.
sv: Om du vill registrera din ring %s,
    det enklaste sättet är att logga in till %s
    och klicka på %s-knappen.

en: Notify the webmaster of the status change:
sv: Informera webmastern om status-ändringen:

en: Send
sv: Skicka

en: Message sent
sv: Meddelandet skickat

en: Site ID %s activated
sv: Sajt-ID %s aktiverad

en: Your site %s has been approved and is now
    an active site in the webring %s.
sv: Din sajt %s har godkänts och är nu
    en aktiv sajt i webringen %s.

en: Site ID %s deactivated
sv: Sajt-ID %s deaktiverad

en: Your site %s at %s has been assigned the status
    &quot;Inactive&quot; in the webring %s. Please let
    me know if you don't understand the reason for it.
sv: Din sajt %s på %s har givits statusen &quot;Inaktiv&quot;
    i webringen %s. Hör av dig om du inte förstår orsaken.

en: View stats
sv: Visa statistik

en: Remove site
sv: Ta bort sajt

en: To have the normal format back, click here:
sv: För att få tillbaka det normala formatet, klicka här:

en: If you prefer to get the code as one single line, click here:
sv: Om du föredrar att få koden som en enda rad, klicka här:

en: One line
sv: En rad

en: The code appears like this:
sv: Koden ser ut så här:

en: contributed
sv: bidragit

en: received
sv: mottagit

en: This site has %s to the ring traffic with %s when visitors
    have clicked the links on the navigation panel for %s, and
    it has %s as a result of its membership in the ring.
sv: Den här sajten har %s till ringtrafiken med %s när besökare
    klickat på länkarna på navigeringspanelen för %s, och
    den har %s genom medlemsskapet i ringen.

en: %s hits today
sv: %s träffar idag

en: %s hits, or %s hits per day,
    since %s
sv: %s träffar, eller %s träffar per dag,
    sedan %s

en: %s hits, or %s hits per day,
    during the last 30 days
sv: %s träffar, eller %s träffar per dag,
    under de senaste 30 dagarna

en: Notify the webmaster?
sv: Meddela webmastern?

en: Are you sure you want to remove this site?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här sajten?

en: Your site %s has been removed from the webring %s.
sv: Din sajt %s har tagits bort från webringen %s.

en: Site ID %s removed
sv: Sajt-ID %s togs bort

en: The site %s, site ID %s, has been
    removed from the webring %s.
sv: Sajten %s, sajt-ID %s, har tagits
    bort från webringen %s.

en: Site password
sv: Sajt-lösenord

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    webmaster email address for the entered site.
sv: Har du glömt lösenordet? Klicka nedan för att få det skickat till
    webmasterns epostadress för den valda sajten.

en: The site was not removed, since the checkbox below wasn't checked.
sv: Sajten togs inte bort, eftersom rutan nedan inte var markerad.
