Ringlink 3.1 - en to tr translation catalogue (415 entries)

en: The Ringlink Webring Directory is a global directory,
    maintained by the Ringlink developers. All submissions
    are validated before the rings appear in the actual
    directory. Certain kinds of rings, such as rings
    promoting adult or pornographic content or illegal
    activities, won't be accepted for listing.
tr: Web Zinciri Web Dosyası genel bir dosyadır
    , şu anda Debby Turner tarafından idare edilmektedir,
    ki o Web Zinciri oluşturucularından birisidir. Bütün eklemeler
    görüntüleme öncesi kontrolden geçerler ve sonrasında eklenirler.
    Porno ve illegal zincir dosyaları kabul edilmezler.

en: Enter password!
tr: Şifreni Gir

en: Incorrect password, please try again.
tr: Yanlış Şifre - Lütfen Tekrar Dene

en: Login
tr: Gir

en: Admin password
tr: Yönetici Şifresi

en: &quot;cookies&quot; must be enabled
tr: &quot;cookies&quot; kullanımı aktif olmak zorundadır

en: Login succeeded
tr: Giriş Başarılıdır

en: Log in
tr: Giriş

en: Master admin
tr: Genel Başkan

en: Reset stats
tr: İstatistikleri Yenile

en: New ring
tr: Yeni Zincir

en: Ring admin
tr: Zincir Yöneticisi

en: Email RMs
tr: ZY'lerine Eposta

en: Backup data
tr: Veri tabanının yedekle

en: Restore data
tr: Veri tabanını yenile

en: This routine creates a backup file in the data
    directory with all the ring and site data.
tr: Bu işlem data dosyası içinde bütün zincirleri ve 
    siteleri bütün diğer bilgileri ile birlikte yedekler.

en: File system
tr: Dosya sistemi

en: Create backup file
tr: Veri tabanını yedekle

en: or
tr: veya

en: The backup file %s was created and saved
    in the data directory. Store it safely!
tr: %s veri tabanı data dosyası bölümünde 
    yedeklendi. Lütfen güvenli bir yerde saklayınız!

en: Important!
tr: Önemli!

en: If downloading the file to the hard disk,
    you must transfer it in <b>binary mode</b>,
    or else you may not be able to use it.
tr: Eğer dosyayı hard diskinize yüklüyorsanız,
    mutlaka <b>binary</b> modda transfer etmelisiniz ,
    veya onu kullanamazsınız.

en: Couldn't create backup file.
tr: Yedekleme oluşturulamadı.

en: Upload your backup file to the data
    directory, and click the button.
tr: Yedeklediğin veri tabanını data dosyası bölümüne
    yükle ve buttona tıkla.

en: Restore now
tr: Şimdi yenile

en: There are more than one backup file.
tr: Birden çok yedek veri tabanı bulundu.

en: Remove or rename the file(s) that
    shall not be restored, and try again.
tr: Yenilemek istemediğin dosyaları yeniden
    isimlendir veya sil, sonra tekrar dene.

en: Couldn't find any backup file.
tr: Yedeklenmiş veri tabanı bulunamadı.

en: Done.
tr: Tamamlandı.

en: Please check that the data was
    successfully restored.
tr: Lütfen dosyayı kontrol et ve
    veri tabanının oluşturulduğundan emin ol.

en: Something went wrong.
tr: Bir şey yanlış oldu.

en: Stats reset.
tr: İstatistik yenileme.

en: File permissions for the data directory was updated, as well.
tr: Data bölümü dosya güvenlik kodlarıda yenilendi.

en: The ring %s was successfully created.
tr: %s zincir başarı ile oluşturuldu.

en: Directories
tr: Bölümler

en: Directory
tr: Bölüm

en: You are encouraged to promote your ring
    by adding it to the %s.
tr: Zincirinizi %s ekleyerek tanıtımını
    yapabilirsiniz.

en: You may well use the %s button in %s.
tr: %s buttonunu  %s içinde kullanabilirsin.

en: Add new ring
tr: Yeni zincir Ekle

en: Switch to the ring admin menu
tr: Zincir yöneticisi moduna geç

en: Ring ID
tr: Zincir Numarası

en: Switch
tr: Getir

en: Select ring ID!
tr: Zincir Numarsını Seç!

en: Display a list with the ringmasters' email addresses.
    The list can be copied and pasted into your email client.
tr: Zincir yöneticilerinin epostalarını listeler.
    Listeyi kopyalayıp kendi eposta editörünüze yapıştırabilirsiniz.

en: Separator
tr: Ayraç

en: comma
tr: virgül

en: whitespace
tr: beyazayraç

en: newline
tr: yenisatır

en: Show addresses
tr: Adresleri göster

en: Remove
tr: Uzaklaştır

en: Ring:
tr: Zincir:

en: Ring removed
tr: Zincir uzaklaştırıldı

en: The ring was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
tr: aşağıdaki kutuyu işaretlemediğiniz için,
    zincir uzaklaştırılmadı.

en: Cancel
tr: Temizle

en: Error! You must provide a site ID.
tr: Hata! Bir site NUMARSI girmek zorundasınız.

en: %s is configured so that the &quot;Add new ring&quot; feature
    is not publicly available. You may want to contact
    the administrator to ask for a new ring to be created.
tr: %s oluşturuldu çünkü &quot;Yeni Zincir Ekle&quot; seçeneği
    halka açık değil. Zincir eklemek için Genel Başkana
    e-posta ile başvurabilirsiniz.

en: Administrator name:
tr: Yönetici adı:

en: Email:
tr: Eposta:

en: You may well use the %s button.
tr: Bu %s butonuda kullanabilirsin.

en: %s is configured so that the &quot;Add new site&quot; feature
    is not publicly available. You may want to contact
    the ringmaster to ask for a new site to be created.
tr: %s oluşturuldu çünkü &quot;Yeni Site Ekle&quot; seçeneği
    halka açık değil. Bu zincir için zincir yöneticisine yeni site
    eklemek için başvurabilirsiniz.

en: Ringmaster name:
tr: Zincir yöneticisi adı:

en: Site admin
tr: Site yöneticisi

en: Add new site
tr: Yeni site ekle

en: Get form
tr: Formu getir

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Ring title
tr: Zincir adı

en: Description
tr: Açıklama

en: max %d characters
tr: maksimum %d karekter

en: Ring homepage URL
tr: Zincir Web URL

en: Password
tr: Şifre

en: Do not use<br />a valuable<br />password.
tr: Lütfen <br />bilinen<br /> şifreler kullanmayınız

en: Ringmaster name
tr: Zinciryöneticisi adı

en: Ringmaster email
tr: Zinciryöneticisi eposta

en: Allow site additions
tr: Site eklemeye izin ver

en: Language
tr: Dil

en: Hide HTML code URL
tr: HTML kod URL sakla

en: Submit
tr: Gönder

en: Reset
tr: Temizle

en: Customize appearance
tr: Görünüşü düzenle

en: Ring logo
tr: Zincir logosu

en: Image URL
tr: Resim Adresi URL

en: Image width
tr: Resim genişliği

en: pixels
tr: piksel

en: Image height
tr: Resim yüksekliği

en: Ring colors
tr: Zincir renkleri

en: Body background
tr: Vücut geriplan rengi

en: Table background
tr: Tablo geriplan

en: Normal text
tr: Normal yazı

en: Emphasized text
tr: Vurgulanmış yazı

en: Error text
tr: Hata yazısı

en: Links
tr: Linkler

en: Visited links
tr: Ziyaret edilmiş linkler

en: Get default colors
tr: Ana renkleri getir

en: You can use a background image instead of background color:
tr: Geriplan rengi yerine geriplan resmi kullanabilirsiniz:

en: Listpage size
tr: Listleme sayfası ebatı

en: Max number of sites per listpage
tr: Her sayfa için listelenecek maksimum site sayısı

en: You must enter Ring title.
tr: Zincir başlığını mutlaka girmek zorundasınız.

en: You must enter Description.
tr: Açıklamayı mutlaka girmek zorundasınız.

en: Too many characters in Description.
tr: Açıklamanız maksimum karekter sayısını aştı.

en: You must enter Ring homepage URL.
tr: Zincirinizin Hompage adresini URL girmek zorundasınız.

en: Ring homepage URL is not correctly filled.
tr: Zincir hompage adresi URL doğru formatta girilmedi.

en: You must enter Ring ID.
tr: Zincir Numarası girmek zorundasınız.

en: Ring ID shall consist of letters and digits only.
tr: Zincir Numarası harfler ve numaralardan oluşmalıdır.

en: Ring ID %s exists already. Choose another ring ID.
tr: Zincir Numarası %s halihazırda bulunmaktadır. Lütfen başka bir tane seçiniz.

en: You must enter Password.
tr: Mutlaka şifre girmek zorundasınız.

en: Password must not contain spaces.
tr: Şifrenizde boşluk olamaz.

en: Password contains forbidden characters.
tr: Şifreniz hatalı karekter taşımaktadır.

en: You must enter Ringmaster name.
tr: Zinciryöneticisi adını girmek zorundasınız.

en: You must enter Ringmaster email.
tr: Zinciryöneticisi eposta adresini girmek zorundasınız.

en: Ringmaster email is not correctly filled.
tr: Zinciryöneticisi eposta adresi hatalı gözüküyor.

en: Ring logo URL is not correctly filled.
tr: Zincir resmi adresi URL hatalı gözüküyor.

en: Logo width shall consist of digits only.
tr: Logo genişliği sadece rakamlardan oluşur.

en: Logo width must not exceed 250 pixels.
tr: Logo genişliği 250 pikselden fazla olamaz.

en: Logo height shall consist of digits only.
tr: Logo yüksekliği sadece rakamlardan oluşur.

en: Logo height must not exceed 150 pixels.
tr: Logo yüksekliği 150 pikselden fazla olamaz.

en: The body background field is empty.
tr: Vücut geriplan alanı boş gözüküyor.

en: Body background is not correctly filled.
tr: Vücut geriplan alanı hatalı doldurulmuş.

en: The table background field is empty.
tr: Tablo geriplan alanı boş gözüküyor.

en: Table background is not correctly filled.
tr: Tablo geriplanı hatalı doldurulmuş.

en: The normal text color field is empty.
tr: Normal yazı rengi alanı boş gözüküyor.

en: Normal text color is not correctly filled.
tr: Normal yazı rengi alanı hatalı doldurulmuş.

en: The emphasized text color field is empty.
tr: Vurgulanmış yazı rengi alanı boş gözüküyor.

en: Emphasized text color is not correctly filled.
tr: Vurgulanmış yazı rengi hatalı doldurulmuş.

en: The error text color field is empty.
tr: Hata yazı rengi alanı boş gözüküyor.

en: Error text color is not correctly filled.
tr: Hata yazı rengi hatalı doldurulmuş.

en: The links color field is empty.
tr: Linkler rengi alanı boş gözüküyor.

en: Links color is not correctly filled.
tr: Linkler rengi hatalı doldurulmuş.

en: The visited links color field is empty.
tr: Ziyaret edilmiş linkler rengi alanı boş gözüküyor.

en: Visited links color is not correctly filled.
tr: Ziyaret edilmiş linkler rengi hatalı doldurulmuş.

en: The following info was registered:
tr: Devamdaki bilgiler kayıtlara geçirilmiştir:

en: Ring title:
tr: Zincir başlığı:

en: Ring homepage URL:
tr: Zincir hompage Adresi URL:

en: Ring ID:
tr: Zincir NUMARASI:

en: Password:
tr: Şifre:

en: Ringmaster email:
tr: Zinciryöneticisi eposta:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Enjoy your new ring!
tr: Zincirinizi zevkle kullanın!

en: New ring registered
tr: Yeni Zincir Kayıt Oldu

en: Active sites
tr: Aktif Siteler

en: Inactive sites
tr: Aktif Olmayan Siteler

en: Search sites
tr: Site Ara

en: Check sites
tr: Site Kontrol Et

en: Reorder sites
tr: Siteleri Sırala

en: Send email
tr: Eposta gönder

en: Edit ring
tr: Zincir Düzenle

en: Customize
tr: Görüntü Düzenle

en: Backup ring
tr: Zincir yedekle

en: Remove ring
tr: Zincir uzaklaştır

en: New site
tr: Yeni site

en: Appearance
tr: Görünüş

en: HTML code
tr: HTML kodu

en: Add page
tr: Sayfa ekle

en: Add mail
tr: Eposta ekle

en: Code page
tr: Kod sayfası

en: Ring customization
tr: Zincir Görünüş Düzenlemesi

en: Switch to the site admin menu
tr: Site yöneticisi menüsüne geç

en: Site ID
tr: Site NUMARASI

en: This is what your logo looks like:
tr: Bu logonun görüntüsüdür:

en: Next
tr: Sonraki

en: Random
tr: Rasgele

en: List
tr: Listele

en: Customize HTML code
tr: HTML Kodunu Düzenle

en: These are substitutes that can be used
    in the customized code:
tr: Bunlar kullanman için yedek olarak
    hazırlanmış kodlardır. Lütfen dikkat kodda [siteID] gördüğünüz yerleri:
    kendi site NUMARANIZLA değiştirmeniz gerekemektedir:

en: URL to folder with CGI files (%s etc.)
tr: CGI dosyalarının olduğu URL (%s vs.)

en: Site title
tr: Site başlığı

en: The site's webmaster name
tr: Sit webmaster adı

en: Note: Do not expose the webmaster's email address to
    &quot;spam&quot; by including it in the ring code.
tr: Not: Webmaster e-mailini ringe ekleyerek
    &quot;spam&quot; olmasına neden olma.

en: Available navigation options
tr: Bulunan hareket seçenekleri

en: Included in the default code
tr: Ana koda eklenmiştir

en: Extra options included in the Ringlink distribution
tr: Bunları ek olarak ekleyebilirsin ama gerekli değillerdir

en: Get default code
tr: Ana kodu getir

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save current code
tr: Şu andaki kodu sakla

en: The site %s was successfully submitted.
tr: Site %s başarı ile kayıt edilmiştir.

en: The information below will be
    emailed to %s as well.
tr: Aynı zamanda aşağıdaki bilgiler %s
    gönderilecektir.

en: Edit site
tr: Site düzelt

en: If you want to edit your site info,
    click the %s button.
tr: Eğer sitenizin bilgilerini yenilemek istiyorsanız,
    lütfen bu %s buttona tıklayınız.

en: Note that your site is not active yet.
    The next step is to insert the prescribed
    piece of HTML code. Get it from the email
    message or by clicking the %s button. You are
    expected to copy the code and paste it on %s.
tr: Lütfen dikkat: Siteniz henüz aktif değildir.
    Bir sonraki basamak önceden belirlenmiş kodu sitenize eklemenizdir.
    Bu kodu aldığınız epostadan elde edebilirsiniz veya
    şu buttona %s tıklayarak alabilirsiniz. Sizden beklenen
    bu kodu kopyalayıp %s sitesine eklemenizdir.

en: Get code
tr: Kodu getir

en: ring homepage
tr: zincir homepage

en: Please notify me when you have ensured
    that your site is in compliance with the
    rules stated at the %s.
    If everything is ok, your site will be
    activated within a few days.
tr: Lütfen siteniz %s deki kurallara uyuyorsa beni uyarın
    Eğer herşey yolunda giderse, siteniz bir kaç gün
    içinde aktif hale getirilecektir.

en: Customize add page
tr: Ekleme sayfasını düzenle

en: You can customize the resulting page that appears
    after a new site has been added.
tr: Yeni bir site ekendikten sonra gösterilen 
    sonuç sayfasını düzenleyebilirsin.

en: ring ID:
tr: zincir NUMARSI:

en: Thank you for your interest in the webring %s!
    Your site was successfully submitted, and the following
    information was registered:
tr: %s zincirine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz!
    Sitenizi başarı ile eklediniz ve şu bilgiler
    başarı ile alınmıştır:

en: Site title:
tr: Site başlığı:

en: Site ID:
tr: Site NUMARASI:

en: Site entry URL:
tr: Sİte Giriş Adresi URL:

en: HTML code URL:
tr: HTML Kod Adresi URL:

en: Webmaster name:
tr: Webmaster adı:

en: Webmaster email:
tr: Webmaster eposta:

en: Keywords:
tr: Anahtar kelimeler:

en: If you want to edit your site info, go to %s
tr: Eğer sitenizi düzeltmek istiyorsanız, lütfen %s gidin

en: Note that your site is not active yet. The next step is to
    insert the following piece of HTML code:
tr: Siteniz henüz aktif değil. Bir sonraki basamak
    şu kodu sitenize eklemektir:

en: You are expected to copy the code and paste it on %s
    (You may be required to do some editing; check it out at
    the ring homepage %s.)
tr: Sizden beklenen kodu kopyalayıp %s sitesine eklemenizdir.
    (Bu kodda bazı şeyleri düzeltmeniz gerekebilir; zincir sayfasını
    %s kontrol etmenizde yarar var. Sorunuz varsa eposta gönderin.)

en: Please notify me when you have ensured that your site is in
    compliance with the rules stated at %s.
    If everything is ok, your site will be activated within a
    few days.
tr: Lütfen siteniz %s deki kurallar uyuyorsa beni haberdar ediniz.
    Herşey yolunda giderse, siteniz bir kaç gün içinde aktif 
    hale getirilecektir.

en: Customize add mail
tr: Ekleme epostasını düzenle

en: You can customize the email message that is sent to the webmaster
    after a new site has been added.
tr: Yeni bir site eklendikten sonra webmastera gönderilen
    epostayı düzenleyebilirsin.

en: Get default text
tr: Ana yazıyı getir

en: Save current text
tr: Şu andaki yazıyı sakla

en: This is the piece of HTML code that you
    are expected to copy and paste on %s. The code is customized to
    fit your site, but there may still be
    requirements at the %s to edit
    the code.
tr: Bu %s eklemek zorunda olduğun koddur.
    Kod sitene uyması için düzenlenmiştir, fakat genede
    bazı düzenlemeler yapman gerekebilir. Bunun için
    %s kontrol edebilirsin.

en: Customize &quot;Get code&quot; page
tr: &quot;Kodu getir&quot; sayfasını düzenle

en: You can customize the introduction text on the page where
    webmasters can get the HTML code.
tr: Webmasterların HTML Kodlarını aldıkları sayfayı
    düzenleyebilirsin.

en: Deactivate
tr: Aktif Durumdan Çıkar

en: Activate
tr: Aktif yap

en: Complete site info
tr: Tam Site Bilgileri

en: Sites per page
tr: Her sayfadaki site sayısı

en: Begin list with
tr: Listeye bununla başla

en: Site order #
tr: Site sırası #

en: Show list
tr: Listeyi göster

en: Site %d - %d of %d
tr: Site %d - %d nın %d

en: Previous %d sites
tr: Bir önceki %d site

en: Next %d sites
tr: Sonraki %d site

en: Last updated:
tr: Son yenileme:

en: Edit
tr: Düzenle

en: There are no sites in this ring.
tr: Bu zincirde şu anda kayıtlı site yok.

en: Enter a string to search for!
tr: Aramak için kelime giriniz!

en: No sites were found containing: %s
tr: %s içeren bir site bulunamadı...

en: Search for:
tr: Aranacak:

en: Search
tr: Ara-Bul

en: Notify the ringmaster?
tr: Zinciryöneticisini haberdar et?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Are you sure you want to remove this ring,
    including all the sites in it?
tr: Bu zinciri içindeki bütün sitelerle birlikte
    uzaklaştırmak istediğiniden eminmisin?

en: I am sure.
tr: Eminim.

en: Your ring %s has been removed from %s.
tr: %s zinciriniz %s den uzaklaştırılmıştır.

en: There are no Ringlink links in the customized HTML code.
tr: Düzenlenen HTML kodunda zincir linkleri linki yoktur.

en: You must enter the order number of the first site to be checked.
tr: İlk siteyi kontrol etmek için sıra numarası girmek zorundasın.

en: The site order number must be a number between 1 and %d.
tr: Site sıralama numarası 1 ile %d arasında olmak zorundadır.

en: By clicking the button below, you make Ringlink check the
    validity of sites in the ring. When checking active sites, those
    sites which fail the check are listed, while those sites which
    pass are listed as well when checking inactive sites.
tr: Aşağıdaki butona tıklayarak, zincir içindeki siteleri kontrol edebilirsin.
    Aktif siteleri kontrol ederek, kontrolden geçmeyen siteleri listeleyebilirsin
    tabiki geçenlerde listelenecektir.

en: A site can fail the check because 1) the server is down or
    2) the URL is not valid or 3) the HTML code is not correct.
tr: Bir site kontrolü geçemez çünkü 1) sunucu çalışmıyordur veya
    2) URL adres doğru değildir veya 3) yanlış bilgi girilmiştir.

en: Check those Ringlink links that<br />are included in
    the customized<br />HTML code
tr: Düzenlenen HTML kodunda<br />zincir linkleri
    linki<br />yoktur.

en: Check selected links
tr: Seçilen linkleri kontrol et

en: Previous
tr: Öncekiler

en: Next 5
tr: Sonraki 5

en: Previous 5
tr: Öncekiler 5

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Try to connect to a server<br />for max %s seconds
tr: Bir sunucuya max %s saniye bağlanmak için uğraş

en: Check all active sites
tr: Aktif sitelerin hepsini işaretle

en: Check max %s sites
tr: Maksimum %s siteyi işaretle

en: For a large ring it takes several<br />
    minutes to accomplish this procedure.
tr: Bazı büyük zincirler için bu biraz<br />
    zaman alabilir.

en: starting by site order #
tr: sıralama #

en: Check inactive sites
tr: Aktif olmayan siteleri kontrol et

en: Check now
tr: Şimdi kontrol et

en: Next-link missing or incorrect
tr: Sonraki-Link yok veya yanlış

en: Random-link missing or incorrect
tr: Rasgele-link yok veya yanlış

en: List-link missing or incorrect
tr: Listeleme-link yok veya yanlış

en: Home-link missing or incorrect
tr: Anasayfa-link yok veya yanlış

en: Previous-link missing or incorrect
tr: Önceki-link yok veya yanlış

en: Next 5-link missing or incorrect
tr: Sonraki 5-link yok veya yanlış

en: Previous 5-link missing or incorrect
tr: Önceki 5-link yok veya yanlış

en: Search-link missing or incorrect
tr: Arama-linki kayıp veya yanlış

en: Stats-link missing or incorrect
tr: İstatistik-linki yok veya yanlış

en: Couldn't read %s
tr: %s okunamadı

en: Site entry URL
tr: Site giriş adresi URL

en: URL
tr: URL Adres

en: Couldn't read HTML code URL
tr: HTML kodu Adresı URL okunamıyor

en: HTML code URL
tr: HTML kodu Adresi URL

en: All %d active sites passed the check.
tr: Bütün %d aktif siteler kontrolü geçti.

en: All %d inactive sites were checked.
tr: Bütün %d aktif olmayan siteler kontrol edildi.

en: The active sites with order number %d - %d
    passed the check.
tr: Aktif siteler sıra numarası %d - %d
    olanlar kontrolü geçti.

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: It might be a good idea to save this page
    temporarily on the hard disk.
tr: Belki de bu sayfayı hard diskinizde
    saklamanız iyi bir fikir.

en: All %d active sites were checked.
tr: Bütün %d aktif siteler kontrol edildi.

en: The active sites with order number %d - %d
    were checked.
tr: Aktif siteler sıra numarası %d - %d
    kontrol edildi.

en: 2 sites
tr: 2 site

en: %d sites
tr: %d site

en: The following %s passed the check:
tr: Devamdakiler %s kontrolü geçti:

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: View the actual server responses for those sites
    below where the checker either couldn't read the
    URL or one or more link failed.
tr: Bu siteler için sunucu yanıtlarına bak
    aşağıda kontrolden geçmeyen sitelerin listesini
    bulacaksınız.

en: The following %s failed the check:
tr: Devamdakiler %s kontrol edilemedi:

en: timeout
tr: zamanaşımı

en: bad hostname
tr: kötü barındırıcı

en: couldn't connect to server
tr: sunucuya bağlanılamadı

en: Sites reordered
tr: Siteler yeniden sıralandı

en: Execution error! Please try again.
tr: Uygulama hatası! Lütfen tekrar dene.

en: Random order
tr: Rasgele sıra

en: Sort by site title
tr: Site başlığına göre sırala

en: Reorder
tr: yeniden sırala

en: Display a list with the webmasters' email addresses.
    The list can be copied and pasted into your email client.
tr: Bir listede webmasterların eposta adreslerini göster.
    Bu liste kopyalanarak kendi eposta editörünüze yapıştırılabilir.

en: Include
tr: Dahil et

en: All sites
tr: Bütün siteler

en: This routine lets you download a compressed file with
    the current ring data. By means of the file, the ring
    can be easily restored on some other Ringlink system.
tr: Bu sistem size zincirin sıkıştırılmış bir yedeğini yüklemenizi sağlar
    Bu size istediğiniz zaman zincir veri tabanınızı yenilemenizi sağlar

en: Get file
tr: Dosyayı getir

en: %s below facilitates %s over Ringlink webrings,
    by taking you to a partly pre-filled add form.
tr: %s aşağıdaki durumlar %s daki zincirlerin,
    hazır doldurulmuş formlar yardımı ile iletilmesidir.

en: Each submit button
tr: Her gönder butonu

en: The submit button
tr: Gönder Butonu

en: submissions to web directories
tr: web dosyasına göndermek

en: a submission to our web directory
tr: web dosyasına bir ekleme

en: Ring updated
tr: Zincir yenilendi

en: Customization values updated
tr: Görüntü verileri yenilendi

en: HTML code updated
tr: HTML kodu yenilendi

en: The page, that appears after a new site
    has been added, was updated.
tr: Site eklendikten sonra gösterilen sayfa yenilendi.

en: The email message, that is sent to the webmaster
    after a new site has been added, was updated.
tr: Yeni bir site eklendikten sonra webmastera
    gönderilen eposta yenilendi.

en: The introduction text on the &quot;Get code&quot; page was updated.
tr: &quot;Kodu getir&quot; sayfasındaki açıklama yenilendi.

en: The site %s was successfully created.
tr: Site %s başarı ile oluşturuldu.

en: No site has been added to this ring yet.
tr: Bu zincir henüz site eklenmemiştir.

en: Enter site ID!
tr: Site NUMARASINI gir!

en: Can't find entered site ID in ring, please try again.
tr: Bu zincirde girilen site NUMARASI bulunamadı, lütfen tekrar deneyin.

en: The site %s was updated.
tr: Site %s yenilendi.

en: Site updated
tr: Site yenilendi

en: Site:
tr: Site

en: Site removed
tr: Site uzaklaştırıldı

en: The site %s was removed.
tr: Site %s uzaklaştırıldı.

en: The site was not removed,
    since the checkbox below wasn't checked.
tr: Aşağıdaki kutuyu işaretlemediğiniz için,
    site uzaklaştırılmadı.

en: There are no active sites in this ring.
tr: Bu zincir henüz aktif durumda bir site yok.

en: Incorrect order number (shall be
    a number between 1 and %d).
tr: Yanlış sıralama numarası (Bu bir numara olmalı ve
    1 ile %d arasında olmalıdır).

en: Site ID %s is not active.
tr: Site NUMARASI %s aktif durumda değil.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
tr: Site NUMARASI %s bu zincir içinde yok.

en: There are no inactive sites in this ring.
tr: Bu zincir de aktif olmayan site yok.

en: Site ID %s is active.
tr: Site NUMARASI %s aktif durumdadır.

en: The site %s was activated.
tr: Site %s aktif duruma geçirilmiştir.

en: The site %s was deactivated.
tr: Site %s aktfi durumdan çıkarılmıştır.

en: This is the registered password:
tr: Bu kayıtlı şifredir:

en: The password was sent, check your mail.
tr: Şifre gönderildi, lütfen e-postanı kontrol et.

en: Ring password
tr: Zincir şifresi

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    ringmaster email address for the selected ring.
tr: Şifrenimi unuttun? Aşağıdaki buttona tıkalayarak şifreyi
    zinciryöneticisi eposta adresine gönderebilirsin.

en: Send password
tr: Şifreyi gönder

en: Ring list
tr: Zincir Listesi

en: Select ring ID
tr: Zincir Numarasını seç

en: No ring has been registered yet.
tr: Henüz bir zincir kayıt yaptırmadı

en: Unfortunately this routine isn't available
    because of insufficient software.
tr: Üzülerek söylemeliyizki bu seçenek kullanıma açık
    açık değil çünkü araşlar yetersiz.

en: Ring homepage
tr: Zincir Sitesi

en: homepage
tr: site

en: Email sending has been disabled.
tr: Eposta gönderimi kapalı.

en: No message was sent.
tr: Hiç mesaj gönderilmedi.

en: Previous %d rings
tr: Önceki %d zincir

en: Next %d rings
tr: Sonraki %d zincir

en: %d rings out of %d
tr: %d zincir toplam: %d

en: 1 ring
tr: 1 Zincir

en: 2 rings
tr: 2 zincir

en: %d rings
tr: %d zincir

en: Error! You must provide a ring ID.
tr: Hata! Bir zincir NUMARASI girmek zorundasınız.

en: Error! Ring ID %s does not exist in %s.
tr: Hata! Zincir NUMARASI %s %s içinde bulunamadı.

en: The statistics function has not
    been activated on this system.
tr: Bu sistemdeki istatistik seçeneği
    henüz açılmamıştır.

en: No summary statistics is available
    for this ring yet.
tr: Bu zincir için özet istatistikleri
    henüz hazır değildir.

en: The &quot;offset&quot; argument shall consist of digits only.
    The list below starts with a randomly chosen site.
tr: &quot;offset&quot; hareketi sadece rakam taşıyabilir.
    Aşağıdaki list rasgele bir site ile başlar.

en: Incorrect &quot;offset&quot; value. (Should have been a number between
    0 and %d.) The list below starts with a randomly chosen site.
tr: Hatalı &quot;offset&quot; değeri. (Bu bir numara olmalıdır ve
    0 ile %d arasında olmak zorundadır.) Aşağıdaki liste rasgele bir site ile başlar.

en: Site ID %s is not active. The list below
    starts with another, randomly chosen, site.
tr: Site NUMARASI %s aktif değil. Aşağıdaki liste
    rasgele seçilmiş diğer bir site ile başlar.

en: Site ID %s does not exist in this ring.
    The list below starts with a randomly chosen site.
tr: Site NUMARASI %s bu zincirde bulunamadı.
    Aşağıdaki liste rasgele seçilmiş bir site ile başlar.

en: %d sites out of %d
tr: %d site toplam: %d

en: Hits per site per day during
    a period of up to 30 days.
tr: En çok 30 gün boyunca her site için
    günlük hitler.

en: Generated
tr: Oluşturuldu

en: Received
tr: Alındı

en: Average member site
tr: Üye site averajı

en: Inactive or removed site
tr: Aktif olmayan veya uzaklaştırılan siteler

en: List active sites in %s
tr: %s içindeki aktif siteleri listele

en: List sites in %s
tr: %s içindeki siteleri listele

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: German
tr: Almanca

en: English
tr: İngilizce

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: French
tr: Fransızca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Russian
tr: Rusça

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Chinese
tr: Çince

en: Status
tr: Durum

en: Active
tr: Aktif

en: Inactive
tr: Aktif Değil

en: Last updated
tr: Son yenileme

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: optional; max 150 characters
tr: seçmeli: maksimum 150 karekter

en: Name
tr: İsim

en: name of the site's webmaster
tr: sitenin webmasterının ismi

en: Email
tr: Eposta

en: email address of the site's webmaster
tr: sitenin webmasterının eposta adresi

en: letters and/or digits
tr: harfler ve rakamlar

en: leave blank if same as entry URL
tr: eğer giriş URL adresi ile aynı ise boş bırak

en: Site URL
tr: Site Adresi URL

en: You must enter Site title.
tr: Site başlığını girmek zorundasın

en: Too many characters in Keywords.
tr: Anahtar kelime içinde çok karekter var.

en: You must enter Site entry URL.
tr: Site giriş adresini URL girmek zorundasın.

en: Site entry URL is not correctly filled.
tr: Site giriş adresi URL yanlış doldurulmuş.

en: HTML code URL is not correctly filled.
tr: HTML kodu adresi URL yanlış doldurulmuş.

en: You must enter Site ID.
tr: Site NUMARASINI girmek zorundasın.

en: Site ID shall consist of letters and digits only.
tr: Site NUMARASI harflerden ve rakamlardan oluşmak zorundadır.

en: Site ID %s exists already. Choose another site ID.
tr: Site NUMARASI %s şu anda kayıtlı. Başka bir site NUMARASI seç

en: You must enter webmaster name.
tr: Webmasterın adını girmek zorundasın.

en: You must enter webmaster email.
tr: Webmasterın eposta adresini girmek zorundasın.

en: Webmaster email is not correctly filled.
tr: Webmaster eposta adresi yanlış doldurulmuş.

en: New site registered
tr: Yeni bir site kayıt oldu

en: Site ID %s changed
tr: Site NUMARASI %s değiştirildi

en: The webmaster of site ID %s has
    registered the following new info:
tr: Site NUMARASI %s webmasterı kaytı esnasında aşağıdaki
    bilgileri göndermiştir:

en: Notify the webmaster of the status change:
tr: Webmaster durum değişikliklerinden haberdar et:

en: Send
tr: Gönder

en: Message sent
tr: Mesaj gönderildi

en: Site ID %s activated
tr: Site NUMARASI %s aktif yapıldı

en: Your site %s has been approved and is now
    an active site in the webring %s.
tr: Siteniz %s aktif hale getirildi ve şu andan itibaren
    %s zincirinde görüntüleyebilirsiniz.

en: Site ID %s deactivated
tr: Site NUMARASI aktif durumdan çıkarıldı

en: Your site %s at %s has been assigned the status
    &quot;Inactive&quot; in the webring %s. Please let
    me know if you don't understand the reason for it.
tr: %s Siteniz zincirde aktif durumdan çıkarılmıştır.
    &quot;Aktif Değil&quot; eğer bunun nedenini anlamakta zorluk çekiyorsanız
    lütfen bize eposta gödneriniz.

en: View stats
tr: İstatistikleri görüntüle

en: Remove site
tr: Site uzaklaştır

en: To have the normal format back, click here:
tr: Normal formatı getirmek için, buraya tıkla:

en: If you prefer to get the code as one single line, click here:
tr: Eğer kodu bir satırda almak istiyorsan, buraya tıkla:

en: One line
tr: Bir satır

en: The code appears like this:
tr: Kod şöyle görünecek:

en: contributed
tr: katıldı

en: received
tr: alındı

en: This site has %s to the ring traffic with %s when visitors
    have clicked the links on the navigation panel for %s, and
    it has %s as a result of its membership in the ring.
tr: Bu site %s hitle zincir tarifiği içinde %s ziyaretçiler
    hareket bandındaki linke tıkladıklarında şunun için %s, ve
    bu site %s hit sonuç olarak kayıtlı olduğu sürece.

en: %s hits today
tr: Bugün %s hit

en: %s hits, or %s hits per day,
    since %s
tr: %s hit, veya her gün için %s hit,
    şu zamandan beri: %s

en: %s hits, or %s hits per day,
    during the last 30 days
tr: %s hit, veya her gün için %s hit,
    son 30 gün boyunca

en: Notify the webmaster?
tr: Webmasterı uyar?

en: Are you sure you want to remove this site?
tr: Bu siteyi uzaklaştırmak istediğinden eminmisin?

en: Your site %s has been removed from the webring %s.
tr: Siteniz %s, %s zincirinden uzaklaştırılmıştır.

en: Site ID %s removed
tr: Site NUMARASI %s uzaklaştırılmıştır

en: The site %s, site ID %s, has been
    removed from the webring %s.
tr: Site %s, site NUMARASI %s, %s zincirinden
    uzaklaştırılımıştır.

en: Site password
tr: Site şifresi

en: Forgotten your password? Click below to have it sent to the
    webmaster email address for the entered site.
tr: Şifrenimi unuttun? Aşağıdaki buttona tıklayarak
    site webmasterının eposta adresine göndertebilirsin.

en: The site was not removed, since the checkbox below wasn't checked.
tr: Aşağıdaki kutuyu işaretlemediğiniz için, site uzaklaştırılmadı.
